اثبات کار (Proof Of Work) چیست؟

اثبات کار چیست؟
اثبات کار (POW) داده ای است که به دلیل هزینه بر بودن و زمان بر بودن آن ،تولید اش سخت است. هم چنین در اثبات کار بایستی برخی الزامات رعایت شود.بررسی کردن اینکه این داده، در چارچوب الزامات گفته شده است یانه،بسیار مهم است.

pow-picture

تولید اثبات کار می تواند یک فرآیند تصادفی با احتمال کم باشد به طوری که قبل از آنکه یک اثبات کار معتبر تولید شود ممکن است آزمایش و خطا های زیادی داشته باشیم.

*در بیت کوین از اثبات کار هش کش(hashcash) استفاده می شود.

برای مثال اگر برنامه ای بخواهد از ایمیل های اسپم جلوگیری کند، می تواند با استفاده از hashcash این کار را انجام دهد. در این شیوه باید “اثبات کار” بر روی محتویات ایمیل (حتی شامل ادرس ایمیل گیرنده) باشد.هم چنین این فرآیند بایستی برروی تمامی ایمیل ها انجام گیرد.ایمیل های قانونی قادر به انجام کار برای ایجاد اثبات کار خواهند بود.(برای یک ایمیل،کار زیادی لازم نیست صورت گیرد) ولی برای ایمیل های اسپم توده ای تولید اثبات کار مورد نیاز،سخت خواهد بود چراکه منابع محاسباتی بزرگی لازم است.

در بیت کوین،اثبات کار hashcash برای ایجاد بلاک مورد استفاده قرار می گیرد.برای آنکه بلاک پذیرفته شود،باید اثبات کار برروی داده های آن بلاک متصل شده باشد.سختی انجام این کار به گونه ای تنظیم شده است که نرخ ایجاد بلاک جدید توسط شبکه برای یک نفر در هر 10 دقیقه محدود شده و کنترل شود.
با توجه به احتمال بسیار کم در تولید موفق بلاک، پیش بینی اینکه کدام کامپیوتر موجود در شبکه ،بلاک بعدی را ایجاد خواهد کرد،سخت می باشد.
برای اینکه یک بلاک معتبر باشد باید مقدار هش آن کمتر از ارزش هدف فعلی باشد(Hash < Target Value). این بدان معنا است که هر بلاک نشان می دهد که کار تولید شماره هش صورت گرفته است.هر بلاک، شماره هش بلاک قبلی را دارد بنابراین زنجیره ای از بلاک ها را دارا است که آن بلاک ها در کنارهم مقدار زیادی کار را شامل می شوند.
تغییر بلوک (که تنها می تواند با ایجاد یک بلوک جدید حاوی همان سلف(predecessor) انجام شود) نیاز به بازتولید همه successorها و انجام دوباره کارهایی است که انجام داده شده است. این باعث می شود که بلاک چین از دستکاری مصون بماند.

نمونه ای از الگوریتم های هش

عمده ترین الگوریتم هش ای که برای “اثبات کار” به کار می رود، SHA-256 است که توسط بیت کوین معرفی شده است.
BLAKE-256, CryptoNight, Quark, SHA-3 از دیگر الگوریتم های هش ای است که برای “اثبات کار (POW)” به کار می رود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *