تلفیق بلاکچین و هوش مصنوعی

دلیل علاقه به هوش مصنوعی و بلاکچین

هوش مصنوعی و باکچین از پربحثترین تکنولوژی های 10 سال اخیرند و مسیر تکاملی آنها به نوآوری های قابل توجه و امیدوارکننده ای منتهی شده.ایده تلفیق این دو بسیار جذاب است.

پیشبینی میشود سوددهی این تکنولوژی ها در آینده نزدیک میلیاردها دلار باشد.Gartrer(یک شرکت پژوهشی بین المللی)تخمین میزند که ارزش بازار کار ساخته شده با هوش مصنوعی نزدیک 3.9 تریلیون دلار در سال 2022 خواهد بود در حالی که بعضی ها پیبینی میکنند ارزش بازار بلاکچین به سختی 23 میلیارد دلار در سال 2023 خواهد شد.

افرادی که پشت فرمان این رشد عظیم و پیشبینی شده تضمین شده هستند،مثل کاربرد پنهانی که در هر دو بخش ظهور میکند.هوش مصنوعی که تکنولوژی جدیدی نیست،نقش بسیار برجسته ای در دنیای تکنولوژی در دو سال اخیر داشته.در حالی که ما همچنان از تفکر ماشین دور هستیم،هوش مصنوعی در هر چیز از مارکتینگ گرفته تا حوزه سلامت گسترش یافته.تکنولوژی به بخش حیاتی اکثر نقشه های شرکتهای در حال پیشرفت تبدیل شده.

با توجه به نتایج شرکت مشاوره 47Mckinsey & Company% کسب و کارهای مورد بررسی قرار گرفته،هوش مصنوعی را با عملیات خود (حداقل یک مورد)،بلاکچین نیز در راهی شبیه هوش مصنوعی است،با قبول کردن چندین صنعت جهت افزایش شتاب مثبت.یک PWC Survey پی برد 84% پاسخ دهندگان به صورت فعالانه ای با بلاکچین مرتبط هستند.

آیا بلاکچین و هوش مصنوعی سازگار هستند؟

این دو تکنولوژی شاید به صورت جداگانه ای توسعه یافته باشند ولی عملکرد چشمگیری دارند.وقتی باهم ترکیب می شوند و در حال حاضر نیز ادغام می شوند.

با در نظر گرفتن عظمت هر دو ترند در دنیای تکنولوژی،زمان نیاز بود تا راه این دو باهم ادغام شود.در مرکز هردو تکنولوژی مدیریت و فرستادن داده مشترک هست،گرچه هرکدام بخشی از این پازل را حل میکنند.یکی از مزایای جانبی انقلاب دیجیتال این است که ما حجم بزرگی از داده را هرروز از طریق میلیونها touch point تولید می کنیم.

هوش مصنوعی طراحی شده تا با سرعت داده ها را جمع آوری،انالیز و به درستی تفسیر کند و بدون دخالت انسان به آن عکس العمل نشان دهد.

در حالی که فعلاً بسیار از مستقل بودن هوش مصنوعی فاصله داریم،هوش مصنوعی می تواند یاد بگیرد و به طور مداوم عملیاتش را بهبود بخشد با جمع آوری و تجزیه داده های جدید.شرکتهایی مثل Google,Spotify,Netflix و حتی برخی سازمانهای سلامت در حال استفاده از هوش مصنوعی برای بهبود خدمات خود در کنار فراهم کردن پیشنهادات و نتایج بهتر برای مشتریان.

در طرف دیگر بلاکچین بیشتر درگیر ذخیره سازی و انتقال اطلاعات است.معماری غیر متمرکز آن به این معنی است که داده همزمان در کل گره های متصل به شبکه کاملاً غیر متمرکز ذخیره شود و سریع تر به آن دسترسی داشت و دموکراتیک تر است.چون هر گره به کل داده دسترسی دارد،هوش مصنوعی در ذخیره سازی مرکزی برای پردازش کمتر وابسته می شود.

مشکلاتی که با هوش مصنوعی و بلاکچین میتوان حل کرد

به عنوان تکنولوژی های مکمل،هوش مصنوعی و بلاکچین میتوانند مزایای چشمگیری در حوزه های مختلف داشته باشند که شامل تجزیه و تحلیل،سلامت،سرویس های مالی و بسیاری دیگر است.

این دو تکنولوژی هنوز در اکثر موارد جدا نگه داشته شده اند ولی اقدامات اولیه برای ترکیب این دو باعث آشکار شدن کاربردهای جانبی شده،یکی از اولین کانسپت های هوش مصنوعی و بلاکچین،یکپارچگی در حوزه داده کاوی است،مانند پایگاه داده های متمرکز،بلاکچین بسته بزرگ برای جمع آوری و تجزیه داده برای کشف کردن،فهم و راه حل های بهتر.برخلاف ذخیره سازی غیر زنجیری،اطلاعات بلاکچین امن و غیر قابل تغییر(حتی در صورت خرابی حافظه).متحد های بلاکچین consensus به این معنی است که استفاده شدن داده بیشتر شفاف و کمتر شاهد دستکاری هستیم.

ویژگی مهم دیگر هوش مصنوعی داشتن توانایی محاسبه با سرعت بالاست.موتور های قدرتمند هوش مصنوعی نیاز به توان پردازشی بیشتری دارند.بر خلاف سخت افزار و راه حل های ابری(cloud based) که مشکلات تناسب(بین توان پردازشی و قدرت).استفاده از بلاکچین به این معنی نیز هست که هوش مصنوعی میتواند به استختر های پردازش در سراسر شبکه به طور مناسبی و بر اساس تقاضا دسترسی داشته باشد.در طرف دیگر یادگیری ماشین میتواند به طرز قابل توجهی توان مصرفی وتجهیزات را برای معدن کاوی ارز دیجیتال کاهش دهد.

کاربرد جذاب برای هوش مصنوعی و بلاکچین در حوزه اینترنت اشیأ است.با توجه به اینکه وسایل IoT در حالت عادی شدن هستند،بلاکچین  یک تکنولوژی بهینه برای پشتیبانی زیرساختهای آن است و هوش مصنوعی میتواند به عنوان مدیریت کننده عالی برای شبکه های عظیم غیر متمرکز باشد.

مشکلات راه تلفیق هوش مصنوعی و بلاکچین

حتی با وجود ظرفیت های بزرگی که گفته شد،همچنان مشکلات مهمی هست که باید حل شود تا جفت بلاکچین و هوش مصنوعی جفتی قابل اعتماد باشند.

با وجود پتانسیل عظیم بلاکچین به جهت دسترسی به داده،حریم شخصی همچنان یک مشکل بزرگ در بلاکچین های عمومی است.در حالی که هدف دموتراتیک کردن داده است،احتمال وجود داده حساس از IoT و دیگر دستگاه ها میتواند موجب بروز مشکلاتی امنیتی برای اشخاص و سازمانها شود.یک راه حل می تواند به کار گیری بلاکچین شخصی باشد که دسترسی به داده را فقط به صاحب زنجیرها محدود کند.

علاوه بر این قیاس پذیری همچنان مشکلی در بلاکچین های بزرگ است،که برای رسیدگی به خواسته های مورد انتظار از آنها ساخته شدند.

اتریوم،یکی از محبوبترین بلاکچینها برای توسعه،به سختی میتواند 15 تراکنش بر ثانیه را پردازش کند.گرچه بقیه بلاکچینها می توتنند میلیونها تراکنش بر ثانیه را پردازش کنند،در اکثر موارد،شواهد محکمی هست که ادعا های آنها هنوز درست نیست.

در نهایت تکنولوژی قراردادهای هوشمند موانعی را ایجاد میکند.مخصوصاً در بخش هوش مصنوعی مشکلات امنیتی،مشکلی بزرگ است که هنوز حل نشده و ذات قطعی اجرای قرارداد هوشمند مشکلی برای موتورهای هوش مصنوعی است که معمولاً رویکرد تصادفی برای اجرا دارند.

آیا این دو کابردی دارند؟!

حتماً با وجود چالشهای سر راه،کمپانی ها و سازماهای مختلفی در حال مرسوم کردن هوش مصنوعی و بلاکچین در محصولاتشان هستند.

در حال حاظر پروژه های امیدوار کننده ای در حال تلفیق این دو تکنویوژی هستند که زمینه های مختلفی را در بر میگیرد.اخیراً Cortex بر اساس بلاکچین راه اندازی شبکه ای بر پایه هوش مصنوعی را اعلام کرد برای برنامه های غیر متمرکز که می تواند برای بهینه سازی سیستمهای مالی استفاده شود.شرکت امیدوار است که از تکنولوژی بتواند برای تولید گزارشهای اعتباری برای سرویسهای مالی غیر متمرکز،ساخت سیستم بدون تقلب بهتر و حتی کمک به گیمینگ و ورزش.

کمپانی ها ی دیگر(مثل: Endor) رویکرد محدودتری انتخاب کرده اند.سازمانی که پیشنهاد یک وسیله تجزیه و تحلیل پیشبینی کننده را ارایه می دهد،با گسترش بلاکچین برای ساخت موتور مقیاس پذیرتر و دسترسی به داده و در حالی که پروژه کاربران مالی را هدف گرفته،به طرز چشمگیری تکنولوژی آنالیزی پیشبینی را دموکراتیکتر میکند.

برای سرویس های مالی،کمپانی هایی مثل:Peculium(پلتفرم مدیریت ذخیره)،AiX(پلتفرم مبادله مالی با قابلیت مبادله کالا با کالا)وAutonio(یک درگاه مبادله برای آسان کردن مبادلات ارز دیجیتال).همگی بهبودهایی نسبت به راه ها و ابزارهای موجود ارایه میدهند.

در نهایت برخی پروژه ها در حال کار روی یکپارچه سازی راحت تر هوش مصنوعی هستند مثل تکینگی اینترنت که به کاربران اجازه میدهد در یک شبکه غیر متمرکز،سرویس های هوش مصنوعی را به راحتی بسازند و درآمدزایی کنند.

آینده هوش مصنوعی برای بلاکچین چیست؟

این کاربرد ها مثل بخشی از کوه یخ است که ما میبینیم،ظرفیت کاربردهای هوش مصنوعی و بلاکچین همچنان به صورت نظری هستند ولی احتمالات بیشماری برای آینده هست.

در واقع،جفت شدن این دو توجه دولت های دنیا برای تبدیل شدن به قطب های نوآوری در سراسر جهان شدند.چندین کشورقوانین را تصویب کرده یا شروع به بکارگیری روشهای ابتکاری برای تسهیل بلاکچین کرده اند،که باعث تسریع پیشرفت نوآوری در این حوزه میشود.به عنوان مثال،ایلات متحده قانونی را برای تسهیل سرمایه گذاری در حوزه هوش مصنوعی را تصویب کرده و همچنین امارات متحده برنامه ملی را فراهم کرده تا برای تحقیقات در این حوزه بورس تحصیلی تعلق گیرد.حتی Melta برنامه ای ابتکاری و بلند پروازانه خودش را شروع کرده تا صدر نشین هر دو حوزه شود.

یکی از ظرفیت های استفاده از بلاکچین تایید پردازش هوش مصنوعی خواهد بود،همچنان که یادگیری ماشین این الگوریتم ها را سریعتر و کارآمدتر میکند.بجای مجبور بودن به اتکا بر پردازش تخمینی،بلاکچین میتواند داده تراکنش ها را مرحله به مرحله ذخیره سازی کند تا هر عملی را تایید کند و از درستی نتایج مطمئن شود،پروژه های دیگر کاربردهای این فنآوری را در حوزه سلامت هم برای حفاظت از داده های حساس کاربران و هم برای دسترسی راحتتر به خدمات پزشکی مورد برسی قرار دادند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *