همه چیز در مورد هش‌گراف

مقصد جدیدی در انتهای یک‌راه فرعی: نظاره ای کوتاه به هش‌گراف

هش گراف در حقیقت یک دفتر توزیع شده مشابه به بلاک چین است ولی فرق هایی به ویژه در قسمت ساختار اجماع دارد.

جدیدا واژه تازه ای تحت عنوان هش گراف در بین مباحث راجع به تکنولوژی دفاتر توزیع شده به گوش می رسد که احتمالا این توانایی آینده تکنولوژی زنجیره بلوک را رقم بزند.

از منظر ریاضی و فنی هش گراف جز نمودار چیزی نیست که به وسیله گروهی از اعداد به هم ریخته و با رمزنگاری سطح پایین به یکدیگر وصل شده اند و کارکرد پروتکل دانایی صفر هم نزدیک به همین شکل است.

یک شبکه هش گراف آن‌طور که لیمن بایرد مخترع آن می‌گوید، از طریق روش “زمزمه درباره زمزمه” (Gossip about Gossip) به اجماع می‌رسد.

در این متن زمزمه را معادل Gossip در نظر گرفته‌ایم خوب است پیش از توصیف کارکرد این شیوه اجماع به نقش زمزمه در هش گراف بپردازیم .

مقصد جدیدی در انتهای یک‌راه فرعی: نظاره ای کوتاه به هش‌گراف

گره های حاضر در شبکه هش گراف همیشه به یکدیگر در مورد اطلاعات اخیر از حالات شبکه و تاریخچه آن زمزمه می کنند که به معنای به اشتراک گذاشتن اطلاعات بین یکدیگر می باشد.

و این درحالی است که در شبکه های بلاک چین تمام گره ها بایستی در یک زمان نسبت به رخداد یک تراکنش به اجماع برسند ولی رد شبکه های هش گرافی یک گره به طور اتفاقی گره دیگر را بر می گزیند تا در مورد تراکنش خبر دهد و گره بعدی ،گره دیگری را به طور اتفاقی بر می گزیند و این پروسه می تواند به صورت نامحدود ادامه پیدا کند.

زمزمه‌ای میان جمع هش‌گراف

در هر بار زمزمه میان گره‌ها، اطلاعات جدیدی که مثلاً درباره یک تراکنش به‌دست‌آمده به اطلاعات قبلی اضافه می‌شود. این زمزمه دائمی و بی‌نهایت بین گره‌ها باعث می‌شود تا از احتکار اطلاعات توسط یک بازیگر خرابکار شبکه جلوگیری شود و حمله به شبکه انجام نگیرد.

روش زمزمه درباره زمزمه بر پایه توضیحاتی که ذکرشده به وجود آمده است. در این روش زمزمه هر گره شامل مقادیر درهم‌ریخته (Hashed values) می‌شود که نشان‌دهنده زمانی است که آن گره بخشی از اطلاعات را به دست آورده است. این ویژگی به شبکه هش‌گراف اجازه می‌دهد تا بتواند با قطعیت، ترتیب زمانی که گره‌ها بخش‌های مختلفی از اطلاعات را به دست آورده‌اند را اعلام کند که به این صورت امنیت شبکه را با جلوگیری از ایجاد تراکنش‌های تقلبی افزایش می‌دهد.

در هش‌گراف رنگ رخساره خبر می‌دهد از سِر درون!

یک ویژگی دیگر هش‌گراف که آن را متفاوت‌تر و شاید بهتر از زنجیره‌بلوک می‌کند نوع رأی‌گیری برای اجماع است.
در شبکه‌های بلاک‌چین هر گره باید به‌طور مجزا نظر دهد که کدام وضعیت شبکه در حال حاضر درست است، در حالی که در ساختار رقیب بلاک‌چین همان مقادیر در هم‌ریخته برای تعیین وضعیت شبکه کافی هستند چون نشان می‌دهند که کدام گره، چه اطلاعاتی را در چه زمانی می‌دانسته است. این ویژگی که در منابع مختلف “رأی‌گیری بدون رأی” یا رأی‌گیری مجازی” (Voteless Voting) نام‌گذاری شده به شبکه هش‌گراف اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به رأی از اطلاعات هر گره به نظر آن‌ها پی ببرد چون پیش‌فرضش این است که تفاوتی میان آرا و اطلاعات وجود ندارد.
بر اساس نظر بایرد، همین ویژگی رسیدن به اجماع را بسیار کم‌هزینه می‌کند.
دیگر لازم نیست با تک‌تک گره‌ها ارتباط بگیریم و درعین‌حال با بهترین اجماع با پشتوانه ریاضی می‌توانید حقانیت را ثابت کنید
به‌عبارت‌دیگر مکانیسم اجماع هش‌گراف بسیار بهینه‌تر و راحت‌تر از روش‌هایی مثل اثبات کار و اثبات سهم است که تاکنون در شبکه‌های زنجیره‌بلوکی اجراشده است.

مقصد جدیدی در انتهای یک‌راه فرعی: نظاره ای کوتاه به هش‌گراف

همچنین مخترع هش‌گراف در یک نشست خبری برای معرفی شرکت هدرا (Hedera) _که بر روی این فناوری کار می‌کند_ بیان کرده است که گره‌ها همیشه می‌دانند که در حال برقراری ارتباط با کدام بخش از شبکه هستند که به همین دلیل احتمال وقوع حملات خاصی به شبکه هش‌گراف را اگرنه به صفر حداقل به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهند. به‌علاوه همین ویژگی احتمال فورک شدن شبکه‌های هش‌گرافی را کاهش می‌دهد و این تفاوت دیگری است که با بلاک‌چین دارد.
در پایان می‌توان به این نکته اشاره کرد که فارغ از برتری هش‌گراف به زنجیره‌بلوک در آینده یا پذیرش آن توسط سازمان‌های حقیقی و حقوقی، سرعت تغییر فناوری همان واقعیت ترسناکی است که همیشه ما را تهدید می‌کند.
در حالی که هنوز مسیر بلاک‌چین ایستگاه‌های زیادی برای توقف دارد، دورنمای مقصد جدیدی به نام هش‌گراف در انتهای یک مسیر فرعی خودنمایی می‌کند و انتظار ما را می‌کشد.

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

1 دیدگاه در “همه چیز در مورد هش‌گراف

در واقع شبکه هش گراف جدا از بلاکچین هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *