همه آنچه درباره بلاک چین باید بدانید

همه آنچه درباره بلاک چین باید بدانید

بیت کوین ها از کجا می آیند؟ وقتی بحث اسکناس است، یک دولت تصمیم می گیرد که چه زمانی اسکناس چاپ و پخش کند. ولی دولتی برای بیت کوین وجود ندارد. ماینر ها از نرم افزار های خاصی برای حل مسائل ریاضی استفاده می کنند و در عوض به تعداد معینی بیت کوین دریافت می کنند. به این ترتیب یک راه هوشمند برای بدست آوردن پول به وجود می آید که علاوه بر این باعث میشود افراد بیشتری برای این کار علاقه مند شوند. که این افراد ماینر نام دارند.

ماینیگ بیتکوین چیست؟

ماینر های بیتکوین با تصویب کردن معاملات کمک می کنند که این شبکه امن باشد. استخراج بیت کوین یا به اصلاح، ماینینگ بخش مهم و کلی بیتکوین هست که عدالت را تضمین می کند در حالی که شبکه بیت کوین را پایدار و امن نگه می دارد.

ماینینگ بیتکوین در واقع همان عمل اضافه کردن سوابق معامله به آرشیو معاملات گذشته بیتکوین یا همان بلاکچین. آرشیو معاملات گذشته بیتکوین که بلاک چین  ( BlockChain )نام دارد همان زنجیره ای از بلوک ها هستند که که در کنار هم قرار گرفته اند. بلاک چین معاملات را به بقیه شبکه تضمین می کند.

گره های بیتکوین یا کامپیوتر هایی که بین شبکه ی بیت کوین ارتباط برقرار می کنند از بلاکچین برای شناسایی کردن تراکنش های درست از معاملاتی که سعی در استفاده ی دوباره از بیت کوین هایی هست که جایی دیرگر خرج شده اند استفاده می کند.

بلاک چین چیست؟

ماینینگ بیتکوین (Bitcoin mining) به صورت عمدی به گونه ای طراحی شده است سخت و متمرکز بر منبع باشد تا این که تعداد بلوک هایی که هر روز توسط ماینر ها پیدا می شود ثابت بماند. بلوک های منفرد برای این که معتبر تلقی شوند نیازمند یک اثبات هستند. این اثبات هر بار که بلوک جدیدی توسط گره های بیت کوین دریافت می شود برسی و تایید می شود. بیت کوین از روش هَش کَش ( HsahCash ) برای اثبات این بلوک استفاده می کند.

هدف اولیه ماینینگ این است که به گره های بیتکوین این امکان داده شود که به یک توافق امن و مقاوم در برابر تهاجم  برسند. علاوه بر این ماینینگ یک مکانیزم برای آشنا کردن بیت کویین ها به سیستم است: ماینر ها در ازای ساختن سکه های جدید بیت کوین، هزینه های معامله ها را به عنوان کمک هزینه دریافت می کنند.

این امر باعث می شود که هم توضیع سکه های جدید به صورت غیر متمرکز توضیع یابند و هم باعث می شود مردم برای ایجاد امنیت برای شبکه مشتاق تر باشند.

اسم ماینینگ بیتکوین (Bitcoin mining) از آن جهت بر این عمل قرار داده شده که از نظر استخراج شبیه کالا های دیگر است: این کار نیازمند عملی سخت است و به کندی ارز جدید تولید می کند که نرخ تولید آن شبیه نرخ تولید کالا هایی مانند طلا است که از معدن استخراج می شود.

اثبات کار چیست؟ (Proof of Work)

اثبات کار مقداری داده هستند که به دست آوردنش سخت بوده ( زمان بر و گران ) تا این که نیازمندی های خاصی را فراهم کند. ولی از نظر اینه که تشخیص بدهیم آیا این داده ها مطابق نیاز های ما هست یا نیست  باید بسیار ساده باشد.

به وجود آوردن این اثبات کار می تواند یک فرایند تصادفی با احتمال پایین باشد که آزمایش ها و خطا های فراوانی قبل از بدست آوردن یک اثبات کار معتبر ممکن است پیش بیاید. بیت کوین از روش هَش کَش ( HsahCash ) برای اثبات کار استفاده می کند

سختی کار بیت کوین ماینینگ چه است؟

مسائل محاسباتی سخت

استخراج بیت کوین از یک بلون سخت است چون SHA-256 شناسه ( Hash ) مقدمه یک بلوک باید از شناسه بلوک هدف کوتاه تر یا مساوی باشد تا این که توسط شبکه تایید و قبول شود.

این مسئله می تواند برای اهداف توضیح ساده شود: شناسه هر بلوک باید با تعداد مشخصی صفر شروع شود. احتمال محاسبه یک شناسه که با تعداد زیادی صفر شروع می شود خیلی کم است بنا بر این بنا بر این تلاش بیشتری می خواهد.برای تولید یک شناسه جدید در هر مرحله یک رشته جدید ایجاد می شود.

مشکل وسعت شبکه بیت کوین

مشکل وسعت شبکه بیت کوین میزان سختی پیدا کردن یک بلوک جدید نسبت به آسان ترین موقع پیدا کردن آن است، این مقیاس سختی هر 2016 بلوک به گونه ای محاسبه و تغییر می یابد تا  استخراج 2016 بلوک قبلی دقیقاً در دو هفته پیش به همان اندازه سخت بود. این باعث می شود که به صورت میانگین برای پیدا کردن هر بلاک 10 دقیقه زمان طول بکشد.

هرچه تعداد ماینر ها بیشتر شود، نرخ تولید بلاک ها افزایش می یابد، و هرچه نرخ تولید بالا می رود برای جبران این افزایش نرخ، مقیاس سختی بالا می رود تا نرخ تولید بلاک ها کاهش یابد. هر بلوکی که توسط ماینر های مخرب عرضه می شود که مقیاس سختی کافی را ندارد به سادگی توسط بقیه افراد در شبکه رد خوهد شد و بی ارزش خواهد بود.

جایزه بلوک

زمانی که یک بلوک جدید پیدا می شود. یابنده برای خودش تعدای بیت کوین اختصاص می دهند، که این تعداد توسط سایرین در شبکه تایید می شود، این جایزه 25 بیت کوین هست. که این تعداد به ازای هر 210،000 بلوک نصف می شود.

علاوه بر این ماینر ها با معامله بیتکوین ها بین کاربر ها هزینه ای را دریافت می کنند. این هزینه ها انگیزه ای برای ماینر ها ایجاد می کند که معاملات را در بلوک های خود قرار دهند. در آینده که تعداد بیت کوین هایی که ماینر ها اجازه دارند در هر بلوک ایجاد کنند کاهش خواهد یافت، این هزینه ها بخش بیشتری از درآمد ماینینگ را شامل خواهد شد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

1 دیدگاه در “همه آنچه درباره بلاک چین باید بدانید

با تشکر از پست خوبتان مفید بود👌🏻👌🏻

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *