استخراج بیت کوین

«تب طلا» اصطلاحی است که عموما در قرن ۱۹ میلادی به هجوم کارگران معدن به معادن تازه‌ کشف‌شده‌ی طلا اطلاق می‌شد. این اصطلاح در عصر حاضر با ظهور ارز دیجیتال و هجوم افراد برای استخراج بیت کوین و سایر رمزارزها ، مجددا بر سر زبان‌ها جاری شده است.

پس از بررسی کامل بیت کوین در مطلب ” بیت کوین چیست؟ ” در این مطلب می خواهیم مفهوم استخراج بیت کوین یا همان ماینینگ را بررسی کنیم.

استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین چگونه انجام می شود؟

در سیستم مالی سنتی، دولت ها در صورت نیاز، پول بیشتری چاپ کرده و به بازار تزریق می کنند، اما بیت کوین اینگونه نیست. بیت کوین کشف می شود و کامپیوترها در سرتاسر جهان برای کشف این پول با یکدیگر به رقابت می پردازند.

همانند هر سیستم اقتصادی دیگر، افراد در شبکه بیت کوین هم با یکدیگر مراودات مالی دارند، اما تمام این تراکنش ها باید در جایی نگهداری شود. شبکه بیت کوین اطلاعات تمامی تراکنش ها در یک بازه زمانی مشخص را جمع آوری کرده و آنها را درون یک لیست به نام «بلوک» (block) ذخیره می کند. استخراج کنندگان باید این تراکنش ها را تأیید کرده و آنها را درون یک دفتر کل عمومی ثبت نمایند.

دفتر کل عمومی، فهرست بلندی از بلوک ها یا همان «بلاکچین» است که طبیعتاً باید 100 درصد مورد اعتماد و بدون خطا باشد. اینجاست که استخراج کنندگان یا «ماینر» ها وارد کار می شوند.

«استخراج بیت کوین» که گاهی در فارسی «ماینینگ بیت کوین» نیز خوانده می‌شود فرآیندی است که توسط آن، تراکنش‌های صورت گرفته در شبکه بیت کوین تایید شده و به دفتر کل (یا همان بلاک چین) افزوده شده و بیت‌‌ کوین های جدیدی به عنوان پاداش آن تولید می‌شود. هر کاربری با دسترسی به اینترنت و نیز برخورداری از سخت‌افزار مناسب می‌تواند به ماینینگ بیت کوین بپردازد.

هر بلوک شامل یک مقدار معین از بیت کوین ها در یک مبادله ی ارز دیجیتال است که به یک استخراج کننده موفق داده می شود. این پاداش زمانی که سیستم برای اولین بار شروع به انجام این عملکردها در سال ۲۰۰۹ کرد به مقدار ۵۰ بیت کوین تعیین شد اما در نوامبر ۲۰۱۲ این تعداد به ۲۵ بیت کوین رسید و هر چهار سال تقریبا به مقدار ۵۰ درصد کاهش می یابد.

استخراج بیت کوین
استخراج بیت کوین

به زبان ساده، استخراج کنندگان بیت کوین از کامپیوترهای قدرتمند برای دنبال کردن لحظه به لحظه ی مبادلات بیت کوین و گردآوری آن ها در هر ده دقیقه در یک بلوک جدید استفاده می کنند.

سپس این استخراج کنندگان عمل محاسبه ی دقیقی که در اصطلاح جونده ی عدد نامیده می شود را شروع می کنند. این عمل ملزم تایید تمامی مبادلات در بلوک است.

این یک فرآیند رقابتی است و اولین استخراج کننده برای حل کردن الگوریتم ها و تایید مبادلات، نتایج را به تمامی شبکه بیت کوین انتقال می دهد. به محض تایید مبادلات توسط شبکه، بلوک به زنجیره ی بلوک افزوده می شود.

تا چند سال پیش استخراج بیت کوین عمدتا با CPU یا همان پردازنده‌‌ها انجام می‌گرفت و سیستم‌های خانگی معمولی هم می‌توانستند به استخراج سودآور بیت کوین بپردازند. اما با گسترش شبکه بیت کوین و ماینرهای آن امروزه استخراج به صرفه بیت کوین فقط با تراشه‌های مخصوصی به نام‌ ای‌سیک (ASIC) امکان پذیر است.

 

 

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

1 دیدگاه در “استخراج بیت کوین

با چه سخت افزاری بهتر میتوان استخراج بیت کوین انجام داد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *