آینده بلاکچین و مفهوم بلاکچین هیبریدی

سرعت زنجیره بلوک  در مسیر تغییر و دگرگونی سازمان ها

آیا می توان هش (رشته درهم) که تولید شده در یک شبکه زنجیره بلوک خصوصی را با استفاده از افراد حاضر در شبکه زنجیره بلوک عمومی تایید کرد؟

برچسب گذاری وقتی به صورت دیجیتال (digital time stamping)  معنی دارد که برای بار نخست بوسیله استوارت هابرو دبلیو اسکات اتورنتا در سال 1991 بیان شد.

شخصی تحت عنوان ساتوشی ناکاموتو چند دفعه به طرح علمی آن ها در مقاله سفید بیت کوین ذکر کرده است .در یادداشت های اسکات در کنار عبارت برچسب گذاری وقتی از مبحث اجماع تحت عنوان عبارتی یاد شده که در طول آن ما به همه ی مردم دنیا این امکان را می دهیم تا جهت تصدیق ادعا گواهی دهند در حقیقت عدم اعتماد به سازمان های مرکزی سبب اطمینان به اعضای خارج از سازمان می شود

بر همین اصل ، دکتر اسکات یک بینش دیگر را نیز دارد که فرصت بکاربردن همین ظرفیت فضای بیرونی جهت دریافت تصدیق درباره ی هش های ساخته شده در یک شبکه خصوصی می باشد .

هرچند که ساتوشی ناکاموتو توانسته است با ایجاد بیت کوین قسمتی از پیشنهادات هابر و اسکات را اجرا کند ولی در واقعیت مقصود این دو دانشمند یک راه حل هیبریدی بود که بعد از گذشت چندین سال قابل توجه متخصصان تکنولوژی زنجیره بلوک واقع شده است.

پیش از این در بلاک مگ در مورد شبکه های خصوصی و عمومی بلاک چین خدمتتان شرح دادیم و اکنون در مورد ترکیب این دو به عنوان زنجیره بلوک بحث خواهیم کرد .

درجواب به سوالی که در ابتدای این متن طرح شده زنجیره بلوک هیبریدی است . این راه حل مزیت های هر دو شبکه خصوصی و عمومی را عرضه می کند.

نحوه کارکرد این راه حل را می توان در دو مرحله توصیف کرد .

در مرحله اول بایستی ذکر کرد که این هیبریدی بودن به این معنی  داشتن ترکیبی از خصوصیت شبکه های خصوصی و عمومی زنجیره بلوک می باشد . شبکه خصوصی فقط به گروه خاصی از اشخاص اجازه می دهد تا در روند اجماع شرکت داشته باشند در صورتی که در شبکه به این گونه می باشد که به همه عضای خود جهت رسیدن به اجماع اجازه می دهد.

درصورتی که زنجیره بلوک هیبریدی تلاش می کند تا بین این دو تعادل برقرار کند

سرعت بلاکچین  در مسیر تغییر و دگرگونی سازمان ها

و خصوصیت دوم ، شبکه زنجیره بلوک خصوصی دارای سرعت تراکنش زیادی می باشد و حریم خصوصی یکی از ویژگی های مهم آن می باشد و در خصوص نحوه دسترسی به شبکه حساسیت زیادی به کار می برند. بنابراین هش تراکنش‌ها در این شبکه تولید می‌شود اما در زنجیره‌بلوک عمومی مورد اجماع و تأیید قرار می‌گیرد.

راهکار بلاک‌چین هیبریدی آمادگی استفاده شدن در محیط‌های سازمانی را دارد و حتی به دولت‌ها اختیاری بیشتری برای کنترل داده‌ها و همزمان بهره‌برداری از توان جمع برای اجماع می‌دهد.
به‌عبارت‌دیگر سازمان‌ها تمایل دارند ضمن استفاده از مزایای بلاک‌چین از ریسک‌های یک بلاک‌چین عمومی دور باشند. این خواسته مخصوصاً در حال حاضر که این فناوری هنوز به بلوغ نرسیده به‌شدت به یک تقاضا تبدیل‌شده است.
درنتیجه ائتلاف‌هایی مثل آر ۳، هایپرلجر آی‌بی‌ام و مجمع سازمانی اتریوم به روی ارائه محصولات زنجیره‌بلوکی با رویکرد هیبریدی تمرکز کرده‌اند.

زین‌فین اولین زنجیره‌بلوک با رویکرد هیبریدی است

زین‌فین در واقعی گروهی متشکل از کارآفرینان، کارمندان سابق دولت‌ها، بانکداران بازنشسته، مهندسان و … است که باهدف به‌کارگیری فناوری زنجیره‌بلوک در توسعه زیرساخت‌های مالی به کشورهای جهان خدمات مختلفی ارائه می‌دهد. این شرکت ائتلافی، اولین زنجیره‌بلوک هیبریدی را ارائه داده است.
زین‌فین در حال حاضر تنها شبکه زنجیره‌بلوکی هیبریدی را ارائه می‌دهد که بر پایه اتریوم (زنجیره‌بلوک عمومی) و کارم (Quorum) (زنجیره‌بلوک خصوصی) طراحی‌شده است. کارم درواقع نسخه سازمانی شده و خصوصی اتریوم است که توسط جی‌پی مورگان توسعه داده‌شده است.

این محصول زین‌فین از یک الگوریتم اثبات سهام نیابتی برای اجماع استفاده می‌کند و برای ارتباط بین گره‌های اصلی از قراردادهای هوشمند و اینترنت اشیا بهره گرفته‌شده است.
این محصول زین‌فین اگرچه در فضای آزمایشی قرار دارد اما تاکنون در صنایع مختلفی از قبیل هوانوردی، زنجیره تأمین، نیروی انسانی، تجارت بین‌المللی و … به کار گرفته‌شده است.

برنامه ریپل برای ارائه زنجیره‌بلوک هیبریدی

سرعت بلاکچین  در مسیر تغییر و دگرگونی سازمان ها

استفان توماس به‌عنوان هم‌بنیانگذار و مدیر ارشد فناوری ریپل در سال ۲۰۱۷ مقاله‌ای با عنوان مرگ ICO نوشت و در آن ظهور شبکه‌های بلاک‌چینی هیبریدی را پیش‌بینی کرد.
همچنین در تابستان همان سال یکی از دیگر مقامات بلندپایه ریپل اعلام کرد بانک‌ها باید برای استفاده از فناوری زنجیره‌بلوک رویکردی هیبریدی نسبت به آن داشته باشند.

اکنون برخی از تحلیل‌گران بر این باورند که این تمایل مدیران ریپل می‌تواند نشان‌دهنده عرضه محصولات مبتنی بر زنجیره‌بلوک هیبریدی در آینده نزدیک توسط این شرکت باشد.
نکته‌ای که در پایان می‌توان به آن اشاره کرد مزیتی است که بلاک‌چین هیبریدی در اختیار سازمان‌ها و دولت‌ها قرار می‌دهد. آن‌ها از یک‌سو علاقه‌مند به قابلیت‌های بلاک‌چین عمومی هستند و از سوی دیگر درصد محرمانگی و سرعت بالاتر امور در بلاک‌چین‌های خصوصی را می‌پسندند. از همین رو چندان دور از انتظار نیست که خیلی از استارتآپ‌های زنجیره‌بلوکی تا چند سال آینده محصولات این‌چنینی را ارائه کنند.

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *