آیا ممکن است بلاک‌چین بیت‌کوین هک شود؟

یکی از ویژگی هایی که برای شبکه بلاکچین تعریف می شود غیرقابل هک بودن است تا جایی که تلگرام با ایده TON خود ادعا کرد پیام رسانی ارائه خواهد داد که غیر قابل فیلتر خواهد بود.اما آیا واقعا بلاکچین غیر قابل هک است؟

بلاک‌چین از یک الگوریتم اجماع یا Consensus استفاده می کند تا از هک و تغییر محتوای شبکه جلوگیری نماید. این اجماع توسط ماینرها پشتیبانی می شود.

در شبکه بلاک چین، کل شبکه برای هر ماینر ذخیره شده است و در صورتی که اطلاعات یک ماینر با دیگری متفاوت باشد، اجماع به نوعی رای گیری انجام می دهد تا مشخص شود کدام یک حمایت 51 درصد شبکه را دارند؟

blockchain hacking

این گونه است که اگر بخواهید در محتوای بلاک‌چین تغییری ایجاد کنید، باید 51 درصد قدرت ماینینگ شبکه را در اختیار داشته باشید.

در حمله ۵۱ درصد، ماینر سودجو یا همان هکر با روش مخصوصی از هک کردن، کنترل بلاک‌ چین یک ارز رمزنگاری شده را در دست می‌گیرد. یک فرد با تصاحب بیش از نیمی از قدرت هشینگ بلاک چین می‌تواند امور شبکه را در دست بگیرد و تا زمانی که کنترل بلاک چین و شبکه را در دست دارد می‌تواند تراکنش ها را دستکاری کند.

این موضوع اغلب منجر به حمله های دوباره خرج کردن یا Double spending می‌شود که طی آن، هکر ابتدا تراکنش را به حالت تعلیق درخواهد آورد و اگر تراکنشی بخواهد صورت گیرد، آن تراکنش را معکوس کرده و موجودی تراکنش را مستقیم به حساب خود انتقال می‌دهد.

حال می توانیم بفهمیم که اگر کسی قصد هک شبکه را داشته باشد، به چه میزان قدرت استخراج نیاز دارد و این کار نیاز به صرف چه هزینه ای خواهد داشت؟

Bitcoin

بیت‌کوین پرطرفدارترین ارز دیجیتال موجود با سرمایه بازار ۱۱۳۷۰۲ میلیارد دلار و تعداد ۱۷۲۹۹۲۳۷ BTC در گردش می‌باشد. برای اجرای حمله ۵۱ درصدی به بلاک چین Bitcoin، باید ۵۱۸۱۳۱ دلار صرف کنید.

Ethereum

اگر هکری بخواهد بلاک چین اتریوم‌ را کنترل کند باید بداند که ارزش بازار آن ۲۳.۳ میلیارد دلار است و دارای ۱۰۲۳۰۳۲۳۹ اتر (ETH) در گردش می‌باشد. در حال حاضر قیمت اتر حدود ۲۲۹٫۰۶ دلار است. به منظور انجام حمله ۵۱ درصدی به بلاک چین اتریوم، باید ۱۷۴۲۸۴ دلار هزینه کنید.

Litecoin

ارزش بازار فعلی لایت کوین ۳.۵ میلیارد دلار و تعداد کوین های در گردش آن ۵۸۵۳۶۴۰۲ کوین می‌باشد. هر کوین آن نیز با قیمت ۵۹.۹۸ دلار معامله می‌شود. برای انجام حمله موفق ۵۱ درصدی به بلاک چین LTC به ۴۶۱۴۳ دلار نیاز دارید.

البته باید توجه داشته باشید که این ارقام تقریبی هستند و تئوری و در عمل احتمالا به مقادیر بزرگتری نیاز باشد.

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *