چگونه یک ico آی سی او موفق راه اندازی کنیم؟

 

عرضه ico موفق

چگونه یک ico آی سی او موفق راه اندازی کنیم؟

عرضه ico آی سی او یکی از اصلی ترین کاربردهای بلاکچین است که انقلابی در شیوه جذب سرمایه برای ایده های جدید ایجاد کرده است.به عبارتی بلاکچین تعریف جدیدی از بورس و سهام ارائه داده است که متفاوت از ساختارهای سنتی و قبلی در ذهنمان است.

عرضه‌ی عمومی اولیه ( IPO )، عرضه‌ی اوراق‌ بهادار شرکت به عموم برای اولین بار و بدون سابقه قبلی قیمت‌گذاری است.در واقع ipo اولین فروش سهام توسط یک شرکت خصوصی است که طی آن به یک شرکت عمومی تبدیل می‌شود.و این اتفاق در بورس صورت میگیرد.توضیح عرضه اولیه سهام بسیار گسترده هست اما ما فقط با این مقدار توضیح کار داشتیم.نکته این است که حال شما همین عرضه اولیه سهام را بیاورید روی بستر بلاک چین و به عبارتی بورس را کامل حذف کنید!

در این مطلب میخواهیم روش های عرضه موفق سکه یا همان ico را بررسی کنیم.با بلاک مگ همراه شوید:

۱- چگونه ارزش توکن را افزایش بدهم؟

ارزش توکنی که در ICO خودتان تعریف کرده‌اید مستقیماً به ایده پروژه شما مربوط می‌شود. اگر برای یک نفر ارزشمند باشد، مشکلی از ساکنین دنیا را حل کند و برای آن تقاضا وجود داشته باشد خیلی راحت ارزش توکن شما افزایش پیدا می‌کند.

۲- من تازه با ICO ها آشنا شدم، چه چیزهایی را باید بدانم؟

ICO بهترین راه جمع‌آوری سرمایه برای پروژه‌های زنجیره‌بلوکی است. فقط از ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی تاکنون دو میلیارد دلار برای ۱۳۰ پروژه جمع‌آوری‌شده است.
بااین‌حال فرایند عرضه سکه اولیه به‌دلیل ماهیتی که دارد برای کلاه‌برداران، هکرها و اسکمرها هم جذاب است. مخصوصاً اینکه قوانین کشورها در این زمینه چندان سفت‌وسخت نیست و هویت برگزارکنندگان ICO ها کاملاً مشخص نیست.
اما شما به عنوان یک کارآفرین راستگو و خلاق برای برگزاری ICO موفق باید از همان ابتدا با شفافیت شروع کنید تا اعتماد شرکت کنندگان به شما جلب شود.

۳- تا وقتی که روش‌های سنتی هستند چرا باید از ICO استفاده کنم؟

سطح مشارکت سرمایه‌گذاران در ICO‌ ها بسیار جدی‌تر از روش‌های فعلی و سنتی تأمین سرمایه جمعی است.
به علاوه با استفاده از این راهکار نوین جذب سرمایه می‌توان حتی در مراحل ابتدایی مثل ایده پردازی سرمایه جمع کرد. در حالی که در روش‌های سنتی غالباً باید یک محصول نهایی را به سرمایه‌گذاران ارائه دهید تا بتوانید برای آن سرمایه جمع کنید.

 عرضه ico آی سی او

تفاوت دیگر این دو هم در این است که پروژه‌های بلاک‌چینی که با ICO‌ همراه می‌شوند عمدتاً نیازی به وجود سرمایه اولیه ندارند اما پروژه‌هایی که بخواهید با روش‌های سنتی برای‌شان جذب سرمایه کنید احتمالاً باید شامل مقداری آورده اولیه هم باشند.

۴- لطفاً چند ICO موفق به من معرفی کنید؟

خود اتریوم یکی از نمونه‌های اولیه ICO موفق است که اکنون توانسته با ارزش بازاری معادل ۳۰ میلیارد دلار جایگاه دوم جدول رمزارزها را به خودش اختصاص دهد.
EOS یکی دیگر از موفق‌ترین پروژه‌هایی است که بر پایه عرضه سکه اولیه توانست خودش را تثبیت کند. همچنین تلگرام چند ماه پیش باهدف راه‌اندازی توکن داخلی، ICO‌ برگزار کرد و توانست بیشتر از ۱ میلیارد دلار جمع‌آوری کند.
علاوه بر این‌ها خیلی از ICO های دیگر هم که شرایط برگزاری یک ICO را رعایت کرده‌اند موفق بوده‌اند که می‌توانید با یک جستجوی ساده در گوگل آن‌ها را پیدا کنید.

۵- می‌شود یک راهنمای گام به گام به من بدهید؟

گام اول: ایده‌پردازی

اگر شما واقعاً صاحب یک ایده هستید برای آن زمان بگذارید و ارتباطش با واقعیت‌های بازار فعلی و آینده را موردبررسی قرار دهید.
اگر ایده شما نتواند مشکلی را حل کند، راه‌حلی برای مسئله‌ای باشد یا دست‌کم پیچیدگی یک فرایند را کاهش دهد نمی‌توانید به جذب مخاطب امیدوار باشید. بنابراین بررسی ارتباط بین ایده و جهان واقعی بسیار حائز اهمیت است.

گام دوم: تیم‌سازی و ثبت پروژه

به‌طور میانگین در خلق هر ICO موفق یک گروه ۲۰ تا ۳۰ نفری همکاری کرده‌اند. اعضای این گروه شامل پست‌های شغلی مثل برنامه‌نویسان، کارشناسان تولید محتوا، بازاریاب‌ها، کپی‌رایترها، متخصصان روابط عمومی، طراحان، تحلیل‌گران و سایر افراد خبره در زمینه‌های مرتبط می‌شوند.

تیم ico آی سی او

مسئله مهم در تیم‌سازی جذب افراد شایسته و در عین حال رقابت‌طلب است. در کنار این افراد یک شرکت ثبت‌شده اعتماد سرمایه‌گذاران به ICO شما را افزایش می‌دهد. درواقع با این کار به سرمایه‌گذاران نشان می‌دهید که از سرمایه‌های آن‌ها محافظت و از شراکت آن‌ها قدردانی می‌کنید.

گام سوم: نگارش مقاله سفید

مقاله سفید ابزاری است که می‌تواند یک خواننده علاقه‌مند را به یک سرمایه‌گذار علاقه‌مند تبدیل کند. مقاله‌های سفید ابزاری هستند که می‌توانید برای برگزاری ICO موفق خیلی راحت از آن‌ها استفاده کنید البته به شرطی که نیروی متخصص را برای آن در اختیار داشته باشید.
هدف اصلی در مقاله سفید انتقال اطلاعات اساسی و توضیح مفاهیم بنیادی پروژه برای خوانندگان و سرمایه‌گذاران به زبان ساده است. ساده بودن و قابلیت فهم مطالب در مقاله‌های سفید در کنار استفاده از تصاویر و نمودارهای جذاب از نکات کلیدی نگارش این‌طور مقاله‌ها هستند.

گام چهارم: راه‌اندازی وب‌سایت

برای ICO معمولاً وب‌سایت‌های یک‌صفحه‌ای را پیشنهاد می‌دهند. درواقع شما باید در یک صفحه قابل پیمایش تمام اطلاعات لازم را در اختیار سرمایه‌گذاران احتمالی قرار دهید. امکان پیمایش راحت و کاربردی در وب‌سایت را برای آن‌ها فراهم کنید، از محتوای جذاب و اثرگذار غافل نشوید و البته تجربه کاربری را دست‌کم نگیرید.
با استفاده از همین می‌توانید بخشی از کمپین‌های بازاریابی ازجمله بازاریابی با ایمیل را هم انجام دهید و به‌این‌ترتیب اخبار ICO خودتان را به گوش آن‌ها برسانید.

گام پنجم: تبلیغات و اطلاع‌رسانی در شبکه‌های اجتماعی

گاهی اوقات ایجاد هیاهو بد نیست. سعی کنید برای داشتن یک ICO موفق تا آنجا که می‌توانید برایش هیاهو ایجاد کنید. یک قاعده کلی وجود دارد که می‌گوید هیاهوی بیشتر مساوی است با جذب سرمایه‌گذار بیشتر.
شبکه‌های اجتماعی ازجمله فیسبوک، ردیت، توییتر و سایت‌هایی مثل Medium بهترین مکان‌ها برای ایجاد این هیاهو هستند. البته به طور کلی هر پدیده‌ای که ترافیک انسانی داشته باشد می‌تواند محلی برای تبلیغ و دیده شدن ICO شما باشد.

گام ششم: کمپین‌های تشویقی

فعالیت‌های داوطلبانه (Bounty Campaign) که البته در حقیقت به‌صورت مطلق داوطلبانه نیستند به افزایش سرمایه‌گذار برای ICO شما کمک می‌کنند.
شما می‌توانید کارهای کوچک اما با اهمیتی مثل ارسال و اشتراک‌گذاری پست در شبکه‌های اجتماعی، نگارش نقد و بررسی درباره ICO شما، تهیه گزارش و ترجمه مقالات سفید و مستندات مربوط به پروژه شما به سایر زبان‌ها را به این افراد واگذار کنید و در ازای آن سهمی از توکن‌های منتشرشده را برای آن‌ها در نظر بگیرید.

گام هفتم: انتشار توکن

امروزه شاید طراحی زیرساخت برای ایجاد توکن‌ها توسط تیم شما شاید چندان به‌صرفه نباشد. بنابراین می‌توانید مثل خیلی دیگر از ICO ها از پلتفرم‌های از قبل ساخته‌شده مثل اتریوم، نئو، ویوز و شاید در آینده نزدیک کاردانو استفاده کنید.

عرضه ico آی سی او

استفاده از زیرساخت این پلتفرم‌ها ضمن کاهش هزینه‌ها امکانات جانبی مثل قراردادهای هوشمند و کیف‌پول الکترونیکی را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد.

گام هشتم: فروش توکن‌ها

این خیلی مهم است که سرمایه‌ها در همان ساعات ابتدایی شروع ICO به سمت پروژه شما سرازیر شوند و این اتفاق اصلاً دور از واقعیت نیست به شرطی که گام‌های قبلی را با دقت انجام داده باشید.

۶- هزینه برگزاری ICO موفق چقدر است؟

پیش‌بینی هزینه برگزاری یک ICO موفق به علت افزایش رقابت چندان کار آسانی نیست.
اما صاحب‌نظران معتقدند این هزینه رو به افزایش است. با این همه یک تخمین غیررسمی نشان می‌دهد شما برای برگزاری ICO باید بین ۱۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار دلار خرج کنید.
این هزینه صرف قسمت‌های مختلفی ازجمله توسعه کمینه محصول پذیرفتنی، نگارش مقاله سفید، تیم‌سازی، پوشش رسانه‌ای/روابط عمومی و … خواهد شد. البته همه این هزینه به میزان پیچیدگی ایده شما برای پیاده‌سازی هم‌بستگی دارد.

۷- پیشنهاد‌های شما برای برگزاری ICO چیست؟ چه نکات ریزی را باید در نظر بگیرم؟

پیشنهاد اول: به زبان مخاطبان صحبت کنید

سعی کنید ایده و پروژه خودتان را به زبان هر چه ساده‌تر و خلاصه‌تر برای مخاطبان توضیح دهید. همان‌طور که می‌دانید هیچ‌کس حاضر نیست روی چیزی که اصلاً آن را نمی‌فهمد سرمایه‌گذاری کند درنتیجه مقاله سفیدی که می‌نویسید و پست‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنید باید همگی ساده و توسط مخاطبان قابل‌فهم باشند.

پیشنهاد دوم: به سؤالات کلیدی پاسخ دهید

اگر به دنبال اجرای یک ICO موفق هستید همان‌طور که قبلاً گفتیم باید به مسئله‌ای واقعی پاسخ دهید یا یکی از مشکلات جهان را برطرف کنید. همچنین باید سرمایه‌گذاران را قانع کنید که چرا برای راهکار شما استفاده از بلاک‌چین ضرورت دارد. اکثر ICO ها در متن مقاله سفید این کار را انجام می‌دهند و هم به مسئله‌ای که باید حل شود و هم راهکار بلاک‌چینی آن با جزییات اشاره می‌کنند.

پیشنهاد سوم: دلایل تحلیلی

اشاره به ارقام بازار و بررسی تحلیلی بخش‌های مختلف آن همراه با نمودار و تصویر از مواردی است که می‌تواند سرمایه‌گذاران را به پروژه شما جذب کند.

پیشنهاد چهارم: ارزش توکن

درباره ارزش توکن‌ها در پروژه و مزایای آن‌ها برای دارندگان توکن‌ها صحبت کنید. بگذارید آن‌ها بدانند که توکن اختصاصی ICO شما در آینده چقدر و با چه سرعتی رشد می‌کند؟

پیشنهاد پنجم: استفاده از تیم‌های بازاریابی حرفه‌ای

شما نمی‌توانید همه کارهای آماده‌سازی و راه‌اندازی ICO را خودتان انجام دهید. حتی دیدن ویدیوهای آموزشی و خواندن این پست راهنما به این معنی نیست که بتوانید به‌تنهایی یک ICO‌ موفق را اجرا کنید.
این استدلال دو دلیل دارد. اول اینکه تعداد افرادی که بتوانند چندین مسئولیت مختلف را باهم انجام دهند بسیار کم است و دیگری اینکه تقسیم‌کار باعث پیشبرد بهتر امور و تسریع برگزاری ICO می‌شود.

۸- رازهای پنهان، همان فوت کوزه‌گری در برگزاری ICO را به من نگفتید!؟

در حقیقت هیچ رمز و رازی برای اجرای یک ICO موفق وجود ندارد. بعضی‌ها معتقدند باید خودتان را جای سرمایه‌گذار بگذارید. به این فکر کنید که اگر می‌خواستید برای یک ایده خرج کنید، کدام ایده را انتخاب می‌کردید، دلیل‌تان برای این انتخاب چه می‌توانست باشد؟. اگر بتوانید به این سؤال‌ها پاسخ دهید حتماً می‌توانید برای ICO خودتان هم سرمایه‌گذار پیدا کنید.
البته داشتن تیم قوی، اعتقاد به شفافیت در همه امور، ایجاد یک پلتفرم قوی و چندمنظوره همراه با اندکی چاشنی صبر و تحمل هم می‌تواند در مسیر برگزاری موفقیت‌آمیز یک ICO به شما کمک کند.

علی رغم پتانسیل بالای این روش جذب سرمایه ، متاسفانه هنوز در ایران شاهد استفاده از آن نیستیم و این یک ضعف و خلا بزرگ است در بلاک مگ میکوشیم با معرفی پتانسیل ها و همچنین ارائه دهندگان این خدمات قدمی در مسیر توسعه اکوسیستم بلاکچین محور در کشور برداریم.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • ico
  • چگونه یک ico آی سی او موفق راه اندازی کنیم؟