آیا گوین اندرسن همان ساتوشی ناکاموتو است؟

خالق بیت کوین

خالق بیت کوین کیست؟

شاید بریتان عجیب و کمی هیجان انگیز بیاید اینکه بدانید هیچ کس نمی داند چه کسی یا کسانی بیت کوین را طراحی کردند. تنها چیزی که گفته شده این است که نام این فرد ساتوشی ناکاموتو است. اینکه ساتوشی ناکاموتو یک شخص حقیقی است یا خیالی هنوز در هاله ای از ابهام است. همین مبهم بودن این اسم این فرد موجب شده گمانه زنی هایی در این باره بر سر زبانها بیفتد.با بلاک مگ همراه شوید تا یک ادعای تازه در مورد هویت ساتوشی ناکاموتو را بررسی کنیم:

وب سایت تعاملی و آموزنده Zy Crypto که متعلق به یک گروه غیرانتفاعی در انگلیس است، معتقد است که هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو را کشف کرده است. این دومین تلاش این گروه برای تعیین هویت ناکاموتو است و هر دو بار برای رسیدن به این نتیجه از روش استایلومتری استفاده کرده اند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که توسعه دهنده بیت کوین، گوین اندرسن همان ساتوشی است. این تجزیه و تحلیل جامع نه فقط شامل تحلیل آماری سبک نویسندگی است بلکه از روش بوت استاراپینگِ Maciej Eder هم در آن استفاده شده است تا امکان جانبداری که به صورت طبیعی ممکن است در چنین نتیجه گیری‌هایی وجود داشته باشد، از بین برود.

گوین اندرسن، توسعه دهنده بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو واقعی است

نویسنده اصلی این متن در وب سایت Zy Crypto فردی به نام تروی واتسون است که به این بحث علاقه زیادی دارد و افراد بسیاری به دنبال مطالب و نوشته‌های او در این زمینه هستند. صرف نظر از تلاش‌هایی که خیلی از نویسندگان برای تولید محتوا در این زمینه می‌کنند تا مخاطبین خودشان را افزایش دهند، کشف شخصیت واقعی ناکاموتو برای علاقه مندان ارزهای رمزپایه جذابیت بسیار زیادی دارد چون هویت منشا اصلیِ این ارزها را مشخص می‌کند.

Zy Crypto  متشکل از یک گروه کنجکاو و علاقمند به ارزهای رمزپایه است که در یکی از مناطق کمتر شناخته شده انگلستان مستقر هستند. این یک سایت معتبر و حرفه ای، یک سرویس خبری و منتشر کننده مطالبی در زمینه ارائه های اولیه سکه و بلاکچین است. این وب سایت تا به امروز دو مطلب درباره تشخیص هویت ساتوشی منتشر کرده و در حال حاضر مدعی است که گوین اندرسن همان ساتوشی است. اما سوالی که در این بین مطرح می‌شود این است که آیا سایت Zy به دنبال جذب خواننده و کلیک بیشتر بوده یا این ادعا واقعاً پایه و اساس دارد.

جمله‌ای که نویسنده این مطلب به عنوان تیتر اصلی انتخاب کرده به این صورت است: «ما متوجه شدیم که گوین اندرسن توسعه دهنده بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو واقعی است». واتسون نویسنده این مطلب قبل از این که به تکنیک مورد استفاده بپردازد، ادعای خودش را به صورت پررنگ و با اطمینان کامل مطرح کرده است. روش اصلی مورد استفاده در هر دو آزمایش و بررسی، استایلومتری است. استایلومتری مطالعه و بررسی سبک نویسندگی یک نویسنده در مقایسه با سایر نویسنده‌ها به منظور تشخیص الگوهای نویسندگی آن نویسنده خاص است و اگر از این روش درست استفاده شود می‌تواند هویت واقعی نویسنده مطلب را مشخص کند.

استایلومتری در سال‌های اخیر به عنوان یک ابزار تحقیقاتی مهم مطرح شده؛ به خصوص در رابطه با شناسایی هویت ساتوشی ناکاموتو که خالق اصلی بیت کوین است و بیش از ۵ درصد بیت کوین های در گردش متعلق به او است و در نتیجه تبدیل به اولین میلیاردر ارزهای رمزپایه شده است. اگر ناکاموتو به هر دلیلی تصمیم بگیرد که حجم زیادی از سکه‌های خودش را در بازار رها کند، نه فقط با توجه به قوانین اقتصادی قیمت آن کم خواهد شد، بلکه ضریب اطمینان هم کاهش پیدا می‌کند و همین موضوع هم باعث افت شدید بیت کوین خواهد شد. همین شرایط باعث شده که شناسایی هویت واقعی ناکاموتو برای عده زیادی پراهمیت شود.

is-gavin-andresen-the-same-as-satoshi-nakamoto

سوابق تشخیص استایلومتری

فناوری تشخیص نویسندگانی که تمایل به مخفی ماندن دارند، پیش از این هم ارزش خود را ثابت کرده است. در میانه دهه ۶۰ میلادی، Frederick Mosteller از استایلومتری برای شناسایی نویسنده مقاله‌های فدرالیست (Federalist Papers) استفاده کرد و تشخیص داد که جیمز مدیسون نویسنده احتمالی آنهاست (و نه الکساندر همیلتون). این فرایند برای او حدود نیم دهه طول کشید، اما امروزه نرم افزارهایی تولید شده‌اند که می‌توانند چنین تحلیل‌هایی را با سرعت بسیار بالایی انجام دهند. در یکی از موارد جدیدتر مشخص شد که جی کی رولینگ نویسنده کتاب‌های بسیار پرفروش هری پاتر، نویسنده واقعی رمان آوای فاخته (The Cuckoo’s Calling) است. رولینگ دوست داشت که نویسندگی‌اش بر اساس شایستگی‌هایش ارزیابی شود و به همین دلیل نام مستعار انتخاب کرده بود اما استایلومتری هویت واقعی او را فاش کرد.

در عین حال Zy Crypto اولین سایت و موسسه‌ای نیست که سعی کرده از روش‌های آماری برای تشخیص هویت واقعی ناکاموتو استفاده کند. با شروع افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین، علایق به شناسایی خالق آن هم افزایش چشمگیری پیدا کرده است. اما در زمان مطرح شدن ادعای عجیب کریگ رایت در رابطه با این که او ساتوشی است که بعدها اعلام کرد این ادعا شوخی بیش نبوده، چند مورد از مجلات معتبر در زمینه فناوری بر این باور بودند که آقای ‌رایت همان ساتوشی ناکاموتو است.

International Business Times  با کمک گرفتن از گروه متخصصی که پیش از این هویت جی کی رولینگ را شناسایی کرده بودند، خیلی زود متوجه شدند که آقای ‌رایت پدر بیت کوین نیست! (او به این ادعا این طور پاسخ داد که شریکش دیوید کلیمان در این پروژه با او همکاری داشته، اما این ادعا هم خیلی زود رد شد). او حتی موفق شده بود که گوین اندرسن توسعه دهنده بیت کوین را متقاعد کند یا فریب بدهد، تا حدی که اندرسن هم در ویدیویی به این موضوع شهادت داد (ویتالیک بوترین، نابغه اتریوم پس از سروصداهای زیادی که آقای ‌رایت با ادعای خودش ایجاد کرد، با ارائه دلایلی مشخص کرد که ادعای ‌رایت کاملاً بی پایه است).

در اواخر سال ۲۰۱۷ تب بیت کوین به اوج خود رسید و مایکل شون هم به تلاش برای شناسایی خالق بیت کوین ادامه داد. دانشگاه Georgetown و گروه متخصصین Booz Allen Hamilton به این نتیجه رسیدند که ساتوشی در اصل گروهی از توسعه دهندگان است که بعضی از آنها در نوشتن white paper و دیگران در تبادل ایمیل فعالیت دارند و در نهایت اسامی اعضای این گروه به چهار نفر محدود شد:.Nick  Szabo , Ian Grigg , Wei Dai, Timothy C. May. اما نام اندرسن در این لیست ذکر نشده بود.

واتسون توضیح داده که یافته‌های جدید با استفاده از روش استایلومتری و تکنیک بوت استراپینگِ Eder مقاله قبلی او درباره این که گوین همان ساتوشی است (که این شناسایی با استفاده از روش تحلیل مولفه اصلی یا PCA و معیار دلتا که توسط Burrows پیشنهاد شده، صورت گرفته است) را تایید می‌کند. واتسون که از تاریخچه‌ای که در بالا ذکر کردیم اطلاع دارد، نتیجه گیری می‌کند که «قسمت عمده‌ای از خطاها و شکست‌های قبلی به دلیل عدم وجود همگرایی در عرصه استایلومتری است و یکی از نقایصی که در خود این حوزه وجود دارد این است که با توجه به اینکه الگوریتم‌ها گاهی نتایج بسیار متفاوتی تولید می‌کنند، نتیجه نهایی بر حسب سلیقه انتخاب می‌شود». همین امر باعث شده بود که حداقل برای یک دوره زمانی خاص Wei Dai به عنوان ساتوشی شناخته شود.

استفاده از تحلیل استایلومتری جهت تشخیص هویت ساتوشی ناکاموتو

این بار اطمینان آقای واتسون به این که اندرسن همان ساتوشی است از روش پیشنهادی Maciej Eder نشات گرفته که «یک روش بوت استراپینگ است که به طور خاص برای غلبه بر مشکل انتخاب عناصر مثل انتخاب پرتکرارترین کلمات (MFW) طراحی شده است. در این روش از دلتای پیشنهادیِ Burrows برای تشخیص تفاوت بین دو متن استفاده می‌شود اما از نمونه برداری تصادفی بازه‌های مختلف MFW هم استفاده می‌شود تا نتایج قوی تری ایجاد شود. دلتای Burrows در واقع از پرتکرارترین کلمات استفاده شده در کل مجموعه نوشته‌ها بدست می‌آید».

با این وجود او متوجه شد که «طبق روش جستجوی اولین همسایه نزدیک، متن ایمیل‌های ساتوشی بوده و بعد از آن ۳ مورد از مستندات گوین اندرسن در Github بوده و بعد از آن نیز متن نوشته‌های ساتوشی است که در انجمن‌ها قرار دارد. این یافته‌ها کاملاً منطقی هستند چون نه فقط ارتباط بین white paper ساتوشی، ایمیل‌ها و انجمن‌ها را مشخص می‌نمایند بلکه تعیین می‌کنند که احتمالا گوین نویسنده اصلی بوده است. همچنین جالب توجه است که سبک نویسندگی گوین بسیار شبیه به white paper ساتوشی است».

برای درک بهتر این روش نیاز به بحث و بررسی زیادی درباره محدودیت‌ها و جنبه‌های فنی آن است که این مباحث بدون داشتن پیش زمینه کافی در حوزه ریاضی یا آمار قابل درک نمی باشند. مثل این که کسی که هیچ آشنایی با زبان فرانسه ندارد سعی کند مطالبی را به زبان فرانسه بخواند. حتی با وجود اینکه این مطالب به زبان فارسی است اما باز هم بدون داشتن اطلاعات فنی قابل درک نمی باشند. برای درک بهتر این مطلب و مباحث آماری و ریاضی ذکر شده می‌توانید از ویکی پدیا کمک بگیرید.

به شوخی یا جدی یکی از وبلاگ نویسان در پستی نوشته بود: «من که یکی از طرفداران آماتور ارز دیجیتالی شده هستم، با استفاده از روش استایلومتری به این نتیجه رسیدم که خودم ساتوشی ناکاموتو هستم» !

به هر حال تا به امروز تمامی تلاش ها و جستجو ها برای یافتن ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین بی نتیجه مانده است. اما این روند جستجوی ناکاموتو از این نظر هیجان انگیز است که مطالعات انجام شده به راهکارهای عجیب و در عین حال جالبی رسیده که شاید بتوان از آن در حوزه های دیگری استفاده کرد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *