لیبرا،ورود فیسبوک به دنیای ارزهای دیجیتال

فیسبوک بعد از مدت ها وایت پیپر ارز دیجیتالش را با نام لیبرا(Libra) در وبسایت لیبرا منتشر کرد و باتوجه به گستردگی مخاطبان(2میلیارد)و شرکت های زیر مجموعه فیسبوک در سراسر جهان این خبر از اهمیت بالایی برخوردار است و میتواند دیدگاه مردم نسبت به پول را تغییر دهد.
با توجه به اینکه در جهان 1.7 میلیارد نفر فاقد هرگونه حساب بانکی هستند،در میان این دسته 59% آنها تلفن همراه دارند و 50% این افراد هم به اینترنت دسترسی دارند،پروژه لیبرا میتوتند با استفاده از فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال به کمک این قشر از جامعه بیاید که بیشتر آنها از قشر ضعیف جوامع هستند.
مشکلی که دیگر ارز های دیجیتال دارند و مانع همه گیر شدنشان میشود،نوسانات قیمت شدید و در نتیجه عدم ثبات است همچنین راه برای پولشویی در دیگر ارزهای دیجیتال باز است.فیسبوک با پروژه لیبرا امیدوار است که با همکاری نهادهای مالی میتواند این مشکل را حل کند و انتقال پول در هر کجای جهان که باشید به راحتی فرستادن متن ولی با امنیت بالاتر باشد.
ارز لیبرا روی بلاکچین متن باز توسعه یافته و واحد این ارز هم لیبرا(Libra)است.لیبرا پشتوانه ای کامل از دارایی های واقعی مثل:سپرده های قرضی و اوراق قرضه دولتی است که باعث حفظ و ثبات ارزش آن میشود.(این نوع پشتوانه برخلاف طلا،دارای نوسانات کمی است)

انجمن لیبرا،یک موسسه مستقل واقع در ژنو سوئیس است و با هدف هماهنگی و فراهم کردن چهارچوب حاکمیتی شبکه تأسیس شده.از وظایف دیگر این انجمن به تایید گره های بلاکچین لیبرا نیز میتوان اشاره کرد.در این لحظه این انجمن شامل 28 عضو است و تا 100 عضو افزایش خواهد یافت که با نام اعضای بنیانگذار شناحته میشوند.

فیسبوک فعلاً رهبری انجمن را به عهده دارد ولی بعد از یک سال فقط یک رأی خواهد داشت.

بلاکچین لیبرا، فعلاً بلاکچینی غیرباز است و تنها اعضای مجاز تایید کننده گره در شبکه هستند اما در آینده بلاکچینی باز خواهد بود که همه نقش تاییدکنندگی را در آن خواهند داشت.همچنین در این بلاکچین تراکنشها در یک بلاک ذخیره میشوند و هر کاربری بدون اینکه از هویت واقعی خودش استفاده کند میتواند چند حساب مختلف داشته باشد.

فیسبوک زبان برنامه نویسی منطقی،امن و انعطاف پذیر مو(Move) را برای بلاکچین لیبرا توسعه داد برای پیاده سازی تراکنشهای دلخواه و قراردادهای هوشمند بر روی بلاکچین لیبرا.

برای راحتی ایجاد اجماع بین عضوهای تایید کننده گره در تراکنشهایی که اعمال شوند، روشهای BFT را از طریق پروتوکل اجماع LibraBFT استفاده میشود.(نیاز به درستی 2/3 گره های تایید کننده برای اجرای درست)از مزایای این کار میتوان به مقیاس پذیری و مصرف انرژی کمتر اشاره کرد.

طبق گزارشات برخی خبرگزاری ها عرضه لیبرا از نیمه اول سال جاری آغاز خواه شد گرچه برخی منابع دیگر معتقدند از سال آینده شاهد عرضه این ارز دیجیتال خواهیم بود.

 

و درنهایت اشاره ای کنیم به خوبیها و بدیهای لیبرا:

+در هر زمانی میتوان لیبرا را با نرخ صرافی به پول محلی تبدیل کرد

+نوسانات کم و ثبات بیشتر نسبت به سایر ارزهای دیجیتال

+انتقال ارز بدون کارمزد(یا کارمزد کم)

 

-امکان ردگیری تراکنشها توسط انجمن و دولتها(که میتواند برای ایرانیان مشکل ایجاد کند)

-بدنامی فیسبوک در مشکلات حریم شخصی فیسبوک

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *