حداکثر ظرفیت فناوری بلاکچین در صنعت مالی

حداکثر ظرفیت فناوری بلاکچین در صنعت مالی
خیلی مطالب درباره ای فناوری بلاکچین و زنجیره بلوک و اقدامات کشورها نسبت به این فناوری خونده اید.حال می خواهیم به ظرفیت ها و حداقل ها و حداکثر های این فناوری صحبت کنیم.

در چند سال اخیر تعداد زیادی از شرکت‌ها، بانک‌ها، مؤسسات اقتصادی و حتی دولت‌ها بر روی ظرفیت بالقوه زنجیره بلوک در حوزه تأمین مالی تمرکز کرده‌اند. برای نمونه یک مرکز پولی در هنگ‌کنگ اعلام کرده قصد توسعه پلتفرمی برای تأمین مالی تجارت را دارد یا مثلاً IBM از راهبرد بلند مدت خود با هدف توسعه نوآوری در صنعت تأمین مالی تجارت خبر داده است.

تأمین مالی تجارت چیست و چرا به زنجیره بلوک نیاز دارد؟

منظور از تأمین مالی تجارت(Trade Finance)،‌ تأمین هزینه‌های لازم برای تبادل و معاملات است که معمولاً طیف وسیعی از بانک‌ها و واسطه‌ها در آن دخیل هستند تا تراکنش‌های منابع مالی با سهولت بیشتری شکل بگیرد. در حال حاضر رایج‌ترین شکل تأمین منابع مالی برای تجارت ایجاد یک حساب باز است که در آن شرکای تجاری به همدیگر اعتماد می‌کنند و خریدار بعد از یک مدت نسبتاً طولانی حساب خود را تسویه می‌کند.

اما بانک‌ها و شرکت‌ها که متوجه شده‌اند این روش‌ها دیگر کارآمد نیستند به فناوری زنجیره بلوک روی آورده‌اند. زنجیره بلوک امکان استفاه از قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند که می‌توانند در لحظه پردازش، به روزرسانی و منتشر شوند. در نتیجه با به کارگیری این فناوری شبکه ناامن بین بانکی که به سختی می‌توان به آن اعتماد کرد جای خود را به شبکه ای غیرمتمرکز، با ثبات و با شفافیت می‌دهد که در آن همه تراکنش‌ها در یک دفترکل ثبت می‌شوند. از دیگر مزایای این شبکه که بر پایه زنجیره بلوک است کاهش هزینه‌های جاری و زمان تأیید است.

مدیر یکی از بانک‌های بزرگ تأمین سرمایه معتقد است که مشارکت در اجرای فناوری زنجیره بلوک که رهگیری بهتر تراکنش‌ها، کاهش عدم مطابقت تراکنش‌ها با ادعای طرفین و کاهش دوباره کاری در سایر بانک‌ها را به همراه دارد از اهداف مورد توجه ما است برای همین اجرای آزمایشی این طرح را با هنگ‌کنگ شروع کردیم.

بانک‌های عربی مشتریان جدید زنجیره بلوک

علاوه بر هنگ‌کنگ، قرار است از خدمات زنجیره بلوک در چند بانک دوبی نیز استفاده شود که البته این نوآوری با همکاری IBM انجام می‌گیرد. علی سجوانی که یکی از کارکنان بزرگ‌ترین بانک دوبی است حضور زنجیره بلوک در صنعت بانکداری و تأمین منابع مالی تجارت دوبی را به فال نیک گرفته و از اینکه تفکران مدیران بانک به شکلی است که همیشه مشتاقانه از فناوری‌های جدید استقبال می‌کنند ابراز خوشحالی می‌کند.

در گزارش اخیر نشریه تجارت جهانی، دو تن از متخصصان حوزه فناوری زنجیره بلوک نیز به این نکته اذعان داشته‌اند که پیشرفت‌هایی در زمینه اعمال این فناوری در صنعت تأمین مالی تجارت در سازمان‌های مختلف مشاهده شده است. هم چنین در این گزارش آمده فارغ از جنبه‌های فناورانه، آن چیزی که باعث شده خیلی از سازمان‌های فعال در تأمین منابع مالی تجارت خواستار استفاه از زنجیره بلوک باشند امنیت بالای این شبکه و جلوگیری از تخلف و تقلب مالی است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *