تعریف ساده و قابل فهم بلاک چین

فکر کنم واژه بلاک چین در ایران زمانی بر سر زبانها افتاد که موسس تلگرام عنوان کرد برای حمایت کاربران ایرانی و روسی قصد دارد با تکنولوژی بلاکچین نسخه ای ضد فیلتر ارائه دهد و این حرکت بعدها نوید برداشتن گامی بزرگ برای برقراری آزادی بیان در دنیای مجازی را می داد.

اما بلاک چین فقط این نیست و قابلیت های زیادی دارد. اگر مدتی است اسم بلاک چین در موقعیت‌های متنوع به گوشتان خورده اما نمی‌دانید مردم درباره چه چیزی صحبت می‌کند، یا به دنبال یک تعریف جمع‌وجور از بلاکچین و کاربردهای آن می‌گردید، این مقاله مخصوص شما است.

بلاکچین زنجیرهای از بلوک‌های سوابق است که به‌صورت غیرمتمرکز ذخیره‌شده و در دسترس همه مشارکت‌کنندگان قرارگرفته است. با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده رمزنگاری امکان تقلب در سوابق به صفر میل می‌کند و این امر امکان مشارکت و تبادل بین افراد را بدون نیاز به اعتماد فی‌مابین فراهم می‌سازد.

پایگاه داده‌ای را تصور کنید که یک کپی از آن در اختیار همه است و هرکسی می‌تواند یک سطر جدید در سوابق اضافه نماید اما ورودی جدید فقط زمانی رسمیت پیدا می‌کند که به تائید اکثریت مشارکت‌کنندگان برسد. این مثال تقریباً فناوری دفترکل توزیع یافته را توضیح می‌دهد که یک پایگاه داده بدون ذخیره‌سازی متمرکز یا مدیریت متمرکز است و سازوکارهای آن با اجماع بین مشارکت‌کنندگان پیش می‌رود.

بلاکچین کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف دارد؛ از پزشکی و سلامت گرفته تا زنجیره تأمین. ولی جایی که بلاکچین می‌درخشد عرصه خدمات مالی است. مثال‌های زیر مزایای بالقوه فناوری بلاکچین برای صنعت خدمات مالی را به‌طور خلاصه بیان می‌کنند:

  • کاهش کلی هزینه‌ها در تراکنش‌ها و زیرساخت‌های فناوری اطلاعات
  • تراکنش‌های غیرقابل‌فسخ و مقاوم در برابر دست‌کاری
  • کاهش ریسک‌های سیستمی (حذف ریسک اعتباری و نقدینگی)
  • اجماع در گستره متنوعی از تراکنش‌ها
  • توانائی ذخیره‌سازی و تعریف مالکیت برای هر دارائی مشهود یا نا‌مشهود
  • افزایش دقت داده‌های مبادلات و کاهش ریسک تسویه
  • تسویه نزدیک به آنی
  • افزایش امنیت و بهره‌وری تراکنش‌ها
  • توانمندسازی مشارکت‌کنندگان، متولیان و ناظران برای نظارت و حساب‌رسی

نهادینه شدن بلاکچین در صنعت بانکداری، خدمات مالی و بیمه، درآمدزایی مالیاتی بلاکچین برای دولت‌ها و کاهش هزینه‌های زیرساخت بانکی در ده سال آینده گوشه‌ای از آینده نویدبخش بلاکچین است.

بلاک چین تا کنون توانسته است اعتماد متخصصین در حوزه های مختلفی را به خود جلب کند به طوری که بسیاری از رشت ها تمایل دارند از قابلیت های این فناوری برای ارتقا قابلت ها و توانایی های رشته خود بهره لازم را برده باشند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *