تولید بیش از نیم میلیارد دلار توکن تتر تاثیری بر بازار ارزهای دیجیتالی نداشته است

 

ایالات متحده آمریکا در ابتدا ارزش دلار خود را معادل ارزش طلا اعلام کرده بود اما خیلی زود به دلیل اینکه مشکلات عمده به عنوان مثال محدود بودن منابع ، کاهش تقاضا و … برای این واحد پولی ایجاد شد این نظام پولی فروپاشید. بعد از آن نظام ارزش مالی فیات تاسیس شد که ایده اصلی آن واحد های پولی بود که هیچ پشتوانه ای از طلا یا هیچ منبع فیزیکی دیگری ندارد.

Tether (USDT) تترتتر یک معادل دیجیتال برای ارزهای فیات روی بیس بلاکچین است. همچنین تتر یک کوین با قیمت ثابت است به این یعنی شما می توانید با تتر هم از مزایای معاملات بلاک چین بهره مند شوید و هم از تلاطم نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال دور بمانید.

 

با این مقدمه از تتر شاید بتوان حدس زد چرا این توکن  همیشه برای پژوهشگران و تحلیلگران این حوزه جذاب بوده است. تتر اکنون در جایگاه هشتم و دارای ۲٫۸۴ میلیارد دلار سرمایه می‌باشد. لازم به ذکر است که حجم بالایی از این تحقیقات به شفاف سازی پشتوانه‌ی مالی این توکن پایدار اختصاص داشته و دارد. در نتیجه یکی از این تحقیقات که توسط خبرگزاری بلومبرگ صورت گرفت، نشان داده شد که با توجه به حجم بالای تولید توکن های جدید تتر در ماه آگوست، دیگر ارزهای دیجیتالی تحت تاثیر قرار نگرفته و تغییرات قابل توجهی مشاهده نشده است. قابل توجه است که در گذشته نیز در رابطه با مساله تولید انبوه توکن های این ارز دیجیتالی و افزایش کاذب قیمت در این صنعت به دیده شک نگریسته شده است.

خبرگزاری  بلومبرگ در گزارش خود اذعان دارد که رابطه ای که در گذشته بین تتر و بیت کوین وجود داشته حرکتی رو به زوال را آغاز کرده است و به دلیل بازار کاهشی سال ۲۰۱۸ که باعث خستگی سرمایه گذاران از نوسانات موجود شده است، دیگر تتر توانایی اثر گذاری بر قیمت بیت کوین را ندارد.

چندین اقتصاددان و تحلیلگر بازار، که آخرین گروه آنها از دانشگاه تگزاس بوده اند، تتر را مورد بررسی قرار داده اند. این تحقیق، تزریق منظم تتر به بازار و تاثیر آن بر قیمت های دیگر ارزهای دیجیتالی را نشان می‌دهد که در نتیجه بیانگر نوعی دخالت، دستکاری و یا تثبیت قیمت است. بلومبرگ همچنین گزارش دیگری را که توسط گروه تحقیقاتی Chainalysis انتشار یافته بود، رد کرد. این گروه تحقیقاتی مدعی بود که حتی اگر این توکن پایدار نتواند قیمت بیت کوین که در سال ۲۰۱۷ با تعدیل منظمی همراه بوده را تغییر دهد، تتر بر قیمت دیگر ارزهای دیجیتالی و سرمایه گذاری های کوچکتر در این حوزه اثرگذار است.

بلومبرگ افزایش ارزش نیم میلیارد دلاری تتر در ماه آگوست را در بازارهای رمزنگاری مورد بررسی قرار داده و نتیجه گرفته است که این افزایشِ ارزش، هیج گونه تاثیری در روند افزایشی و یا ثبات برای بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی محبوب مانند EOS  و NEO به همراه نداشته است. در عوض، دیگر ارزهای دیجیتالی به علت نوسانات شدید بیت کوین در محدوده ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار تا حد زیادی کاهش یافته اند.

 

Tether (USDT) تتر

در حالی که تزریقات گذشته تتر به بازار، به ویژه این نیم میلیارد دلار اخیر (یا تقریبا ۱۷ درصد از کل ارزش تتر در حال گردش)، بی ارتباط با جهش قیمت بیت کوین و بازارهای کریپتو نبود. در عوض، در آگوست ۲۰۱۸ شاهد یکی از شدیدترین افت قیمت ها در سراسر بازار برای بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی بوده ایم.

می‌توانیم نتیجه بگیریم که حتی تتر هم به طور مستقیم قیمت را دستکاری نمی‌کند، یا شاید بهتر است بگوییم که مغرضانه این کار را انجام نمی‌دهد چرا که بسیاری اعتقاد دارند تتر با شیوه و زمانبندی در تزریق توکن USDT به چرخه بازار، روی قیمت ها اثر می‌گذارد. در حقیقت عواملی که باعث می‌شد قیمت بیت کوین و سایر ارزها با اضافه شدن تتر افزایش یا کاهش یابند، دیگر وجود ندارند.

برخی استیبل کوین ها را به عنوان جایگزینی جالب برای نوسانات زیاد و ریسک سرمایه گذاری ارزهای دیجیتالی قلمداد کرده‌اند. در مقایسه با بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی، تتر به عنوان یکی از کوین های پایدار، مزایای ارزهای دیجیتالی را  با پشتوانه ای قوی همچون دلار آمریکا در اختیار شما می‌گذارد. با سقوط بازار ارزهای دیجیتالی در سال ۲۰۱۸، تتر تبدیل به یک صندوق امن برای دارایی سرمایه گذاران شده است، به ویژه کسانی که دارایی خود را در صرافی ها نگه می‌دارند تا از نوسان قیمت بازار به سلامت گذر کنند.

نکته آخری که می تواند شما را در مورد فلسفه وجودی تتر راهنمایی کند این است که بیت کوین(به عنوان یکی از ارزهای دیجیتال محبوب) به طور عمده به عنوان جایگزینی برای ارزهای سنتی طراحی شده است که به خارج از محدوده مرزهای ملی و موسسات مالی عمل می کند. نبودن کنترل شخص ثالث در تبادلات مالی و وابسته نبودن به هیچ نظام بانکی و مالی از ویژگی های بیت کوین است. در حالی که تتر یک معادل دیجیتال برای ارزهای واقعی روی بلاک چین است. پس وظیفه اصلی تتر معادل دیجیتال پول های نقد فیزیکی است حال آنکه اساس طراحی بیت کوین چیز دیگری است. پس دلیل اینکه با وجود تزریق مقدار قابل توجهی تتر قیمت بیت کوین تغییری نمی کند به این معنی است که تتر به عنوان یک جایگزین در انجام رسالت خود موفق بوده است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • اخبار
  • تولید بیش از نیم میلیارد دلار توکن تتر تاثیری بر بازار ارزهای دیجیتالی نداشته است