ماکروسافت VeriSol را معرفی می کند

ماکروسافت VeriSol را معرفی می کند: ابزار جدیدی برای تایید قرارداد های هوشمند اتریم ( Ethereum )

 

تیم تحقیقات ماکروسافت یک ابزار جدید تصدیق را برای امن سازی قرار داد های هوشمند معرفی کرد که به زبان (solidity) سولیدیتی نوشته شده، زبان solidity زبان برنامه نویسی غالب و معمول برای اتریم می باشد.

ابزاری که VeriSol نامگذاری شده، یک کار مشترک بین تیم تحقیقات ماکروسافت ( بازوی غول پیکر نوآوری تکنولوژی ) و Microsoft Azure Blockchain،  بخش پردازش ابری کوپانی ماکروسافت تمرکز خود را برای کمک کردن به شرکت ها و موسسه ها قرار داده تا به سادگی نرم افزار های بلاک چین خود را بسازند.

به ویژیه این ابزار صرفا یک  ابزار خوش نیت برای همکاری در اقتصاد رمزگذاری شده نیست (البته منابع این ابزار باز می باشد )، ولی تیم Azure Blockchain اهرم فشار را بر روی سولیدیتی قرار خواهد داد تا به موسسه های مشتری خود ماکروسافت کمک کتد. چنتنکه Cody Born مهندس ارشد نرم افزار این گونه در اخبرار توضیح می دهد:

” VeriSol به ما این امکان را می دهد تا سریع تر کار خود را تکرار کنیم چون این قابلت را داریم که به صورت مکرر و مداوم و به صورت خودکار در نتیجه سریع تر باگ ها ( bug ) را شناسایی کنیم بدون این که از تاثیرات احتمالی که برای مشتری ها خواهد داشت نگران باشیم.”

قرارداد های هوشمند هنگام اجرا قابل تغییر نمی باشند به همین علت باید قبل اجرا به دقت مورد برسی و باز بینی قرار بگیرد در غیر این صورت اشکالات برنامه نویسی می تواند منجر به فاجعه ای شود که عواقب اقتصادی فراوانی خواهد داشت.

سکوی fiat-crypto برای Dai stablecoin که DAIHard  نام گذاری شده نسخه آزمایشی خود را عرضه کرد ولی به علت اشکالات امنیتی یک هکر وایت هَت (whitehat hacker ) قبل از هکر های مخرب تر در قرار داد ها نفوز کرد. هدف VeriSol نیز همین است که به صورت سریع و موثر مشکلات برنامه نویسی Solidity را قبل از این که اشکالاتی ایجاد کند را کشف کند.

اطلاعیه های VeriSol  در تیتر بسیاری از صفحه های ماکروصافت دیده می شود. فقط در یک ماه اخیر کمپانی ماکروسافت و یا بخش های وابسته ماکروسافت لوگوی Bitcoin unicode symbol را به صفحه اکسل (Microsoft Excel) خود افزوده اند. که اشکار می کند یک پروژه غیرمتمرکز شناسه هست که بر پاییه بیت کویین ساخته شده.

درواقع نقش  ماکروسافت به عنوان یک قمارباز در یک فضای گسترده تر بلاک چین در حال رشد است و اکنون علاوه بر این ابزار هایی مثل VeriSol نیز به این روند سرعت و قدرت خواهد بخشید. در همین راستا مدیر یخش تحقیقات ماکروسافت می گوید:

” ماکروسافت می تواند توصور کند که  ‌Azure Blockchain و دیگر مشتری های خود را درحالی که وارد یک محیط امن بلاک چین می شود و کمک می کند مردم پتاسیل تکنولوژی را بدون این که در قرار داد های هوشمند دچار مشکل شود را درک کنند.”

بدین ترتیب فعالیت و زیرساخت های عمومی در راستای تکنولوژی قرار داد های هوشمند  و به خصوص Ethereum – بزرگ ترین پلتفرم هوشمند قرار داد تا به امروز – به طور پیوسته در حال رشد می باشد.

ماکروسافت تنها صنعتی نیست که تنکنولوژی رایگان برای Ethereum می سازد . Big Four  ( اسم شرکت ) که حساب داری نیروگاه EY را بر عهده دارد ابزار Nightfall را چند روز پیش ارائه کرد.

Solidity 101

یک زبان برنامه نویسی است که طرح آن برای اولین بار در سال  2014  میلادی توسط بنیانگذار Ethereum گاوین وود (Gavin Wood) مشخص شد سرانجام توسط یک گروه از توصعه  دهندگان Ethereum که در راس آن ها کریسچن (ٰChristian Reitwiessner) ساخته شد.

این زبان برنامه نویسی از زبان برنامه های نویسی محبوبPython, JavaScript,  ++C  الهام گرفته استبه همین علت برنامه نویسانی که تازه وارد محیط Solidity  می شوند و علاقمند به یاد گرفتن آن هستند توصیه می شود با یکی از زبان های الهام گرفته شده شروع به کار بکنند.

طبق مدارک Solidity زبان اساسا قرار داد ها را این گونه می سازد:

” یک قرارداد در زبان برنامه نویسی سولیدیتی یک مجموعه از کد ها و داده ها هستند که در آدرس هایی معین در زنجیره بلوک ( بلاک چین ) قرار گرفته اند ”

Solidity این امکان را به برنامه نویس ها می دهد که رفتار حساب ها را با حالت Ethereum کنترل کند ”

با توجه به پتاسیلی که Ethereum کسب کرده به نظر می آید که Solidity تا مدت های طولانی مورد توجه خواهد بود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *