بلاکچین چیست و چگونه کار می کند؟

 

بلاکچین

بلاکچین چیست و چگونه کار می کند؟

 

این روزها مفاهیمی مانند بلاکچین و رمز ارز یا همان کریپتو کارنسی زیاد به گوش می خورد. در واقع همه چیز از بیت کوین شروع شد و موجی که در زمینه سرمایه گذاری سریع و کوتاه برای رسیدن به سودهای میلیاردی ایجاد کرد.

این موج خیلی سریع پیش رفت و میلیون ها نفر را در سراسر جهان با این مفهوم نوین آشنا کرد. اما موج بعدی مربوط میشد به شکل گیری رمز ارزهای جدید که به مرور رمزارزهای دیگری نظیری اتریوم ، ریپل ، eos ، بیت کوین کش و … نیز پدید آمدند.

با توجه به رسالت اصلی مجله بلاک که بررسی حوزه بلاکچین و رمزارزها می باشد در این مطلب می خواهیم به صورت مفصل به بررسی تکنولوژی بلاک چین و تمامی اصطلاحات مربوط به آن بپردازیم.

 

حقیقتا ما اکنون در یک دوره زمانی بی نظیر قرار گرفته ایم. چرا که شاهد شکل گیری یک انقلاب تکنولوژی در سطح جهانی و شکل گیری یک حوزه بی نظیر به نام بلاکچین هستیم که فرصت های بی شماری برای ما ایجاد میکند تا در سطح جهانی جایگاهی برای خود باز کنیم.

بلاکچین (Blockchain) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) ایجاد شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست. به طور کلی بلاک چین یک سیستم ثبت اطلاعات و گزارش توزیع شده و به صورت غیرمتمرکز است. به عبارتی بلاک چین بستری را برای ایجاد سیستم های مختلف غیر متمرکز فراهم میکند.

بیت کوین اولین کاربرد از این فناوری بود و ازبلاکچین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران بهره برد. اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.

 

بلاکچین

اگر بخواهیم خیلی ساده توضیح دهیم باید بگیم در واقع این تکنولوژی مربوط به ذخیره و پردازش اطلاعات حساس (مانند اطلاعات حساب بانکی یا رکورهای مربوط به رای گیری در یک انتخابات) در تعداد زیادی کامپیوتر( به جای استفاده از یک کامپیوتر) است.

Blockchain در واقع یک پایگاه داده توزیع شده است که به طور همزمان در چند کامپیوتر وجود دارد. بلاک چین به طور مداوم در حال رشد است و مجموعه ای از رکوردهای جدید یا بلاک ها به آن اضافه می شود. هر بلاک حاوی اطلاعات زمانبندی و لینکی به بلاک قبلی است. بنابراین بلاکچین در واقع یک زنجیره را تشکیل می دهد.

این پایگاه داده توسط هیچ سازمان یا نهادی اداره نمی شود در عوض هر کسی که در این شبکه است یک کپی از کل پایگاه داده را می گیرد. بلاک های قدیمی برای همیشه محافظت می شوند و بلاک های جدید به طور غیر بازگشتی به الگوریتم اضافه می شود و امکان غیرفعال سازی اسناد، تراکنش ها و سایر اطلاعات را غیر ممکن می سازد.

تمام بلاک ها به شیوه ای خاص رمزگذاری می شوند، بنابراین هیچ کس نمی تواند به تمام اطلاعات دسترسی داشته باشد.

تکنولوژی بلاک‌چین را می‌توان بهترین اختراع بعد از اینترنت دانست، این تکنولوژی است که امکان حذف واسطه‌ها را امکان‌پذیر می‌سازد.

بلاک‌چین در واقع عملکردی مشابه با پایگاه‌داده‌های سنتی(هم‌چون سیستم‌های بانکی) مسلما با کارایی بالاتر دارد که کلیه‌ی فعالیت‌ها را درون بلوک‌های خود به صورت کاملا امن حفظ می‌کند.

 

بلاکچین چیست

وقتی شما پولی را در یک بانک سپرده‌گذاری می‌کنید، آن‌ها اطلاعاتی را در مورد سپرده شما و حساب شما در یک پایگاه داده بزرگ ذخیره می‌کنند. بیت کوین هم کار مشابهی را برای حفظ اطلاعات حساب‌های کاربران انجام می‌دهد، اما برخلاف یک بانک، در بیت کوین با توجه به ماهیتی که دارد نمی‌توان به یک قدرت مرکزی که پایگاه داده را برای کاربران مدیریت و ذخیره کند، اعتماد کرد.

بیت کوین این مشکلات را با تقسیم کردن پایگاه داده به مجموعه‌های کوچکی که «بلاک‌ها» نامیده می‌شوند حل کرده است. هر بلاک یک جور برچسب (Label) است که آن را به بلاک قبلی پیوند می‌دهد به ترتیبی که هر کسی می‌تواند تمام پایگاه داده را که از این قسمت‌های مجزا تشکیل شده گردآوری کند؛ به عبارتی هر کسی که از بیت کوین استفاده می‌کند، یک نسخه از کل پایگاه داده را که زنجیره بلوک نامیده می‌شود ذخیره می‌کند و این مجموعه‌های بسیار کوچک را بین هم ردوبدل می‌کنند. زنجیره بلوکی میان تمام کاربران بیت کوین به اشتراک گذاشته شده است و برای بررسی مقادیر آدرس‌های بیت کوین و جلوگیری از پرداخت دوگانه و سایر خرابکاری‌ها است.

 

در این ویدئو توضیحات کاملی را پیرامون مفهوم بلاکچین دریافت می کنید:

 

یک مثال دیگر از عملکرد بلاکچین:

فرض کنید که بلاک چین یک پرونده پزشکی دیجیتال است و هر رکورد یک بلاک است . وقتی که یک رکورد وارد می شود با تاریخ و زمان برچسب گذاری می شود. سابقه پزشکی برای اهداف تشخیصی و درمان بسیار مهم است بنابراین نه پزشک و نه بیمار قادر به تغییر پرونده هایی که قبل ساخته شده اند نیستند. با این وجود پزشک دارای یک کلید خصوصی است که به او امکان می دهد تا سوابق جدیدی ایجاد کنید. بیمار دارای یک کلید عمومی است که به او اجازه می دهد تا در هر زمانی به سوابق دسترسی داشته باشد. این روش باعث می شود که هر دو طرف به داده ها به صورت امن دسترسی داشته باشند.

بنابراین، blockchain تعریف مستقل، شفاف و امنی دارد. مزایای چنین منبع توزیعی آشکار است: بلاک چین باعث کاهش هزینه، خطر، افزایش امنیت داده ها، شفافیت تراکنش ها می شود و بسیاری از شرکت های صنعتی می توانند از این تکنولوژی جدید بهره مند شوند.

بلاک چین دارای ۴ مزیت اصلی است:

کنترل آن در دست هیچ نهاد یا کاربری نیست.
امکان از کار افتادن آن وجود ندارد.
تراکنش‌ها در شبکه‌ای که متشکل از همه کاربران است ثبت می‌شود.
دستکاری اطلاعات بلاک چین نیازمند دستکاری همزمان در کل شبکه است.

 

کاربردهای بلاکچین

 

کاربرد های بلاکچین و کارآفرینی در این حوزه:

بلاک چین تنها به معنی کریپتو کارنسی ها و رمز ارزهایی مثل بیت کوین نیست برای درک بهتر بلاک‌چین و بیت‌کوین را مانند رابطه‌ی اینترنت با ایمیل در نظر بگیرید.و بلاک چین یک سیستم دیجیتالی بزرگ است که میتوان بی نهایت ایده جدید راه اندازی کرد.

از بلاک چین می‌توان در زمینه‌های صنعتی، پزشکی و زمینه‌های بسیار دیگری استفاده کرد. به‌عنوان‌ مثال در بخش پزشکی این فناوری به پزشکان اجازه می‌دهد تا پرونده‌ای از سوابق بیماران را با امنیت بالا ذخیره کرده و آن‌ها را در صورت لزوم در اختیار دیگر بیمارستان‌ها و مراکز درمانی قرار دهند. این کار علاوه برافزایش امنیت ذخیره‌سازی و انتقال داده‌ها، باعث کاهش خطرها و هزینه‌های مدیریت داده‌ها می‌شود.

بلاکچین برای دولت‌مردان کشورهای مختلف نیز جذابیت‌های خاص خود را دارد. در حال حاضر دولت‌مردان انگلیس در حال تحقیق برای بهبود روش‌های ذخیره‌سازی اطلاعات توسط بلاک چین هستند.

از این فناوری می‌توان برای مقابله با دریافت محصولات چندرسانه‌ای به‌صورت غیرقانونی نیز استفاده کرد. از فناوری بلاک چین می‌توان برای اعتبارسنجی و جلوگیری از انجام تقلب در انتخابات الکترونیک نیز استفاده کرد.

بلاک چین میتواند برای ذخیره سازی و همچین فراخوانی اطلاعات در سازمان های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

یکی از دیگر از کاربرد های این حوزه حمل و نقل و همچنین رهگیری سفارشات است که اخیرا شرکت سامسونگ به این حوزه وارد شده است.

این موارد تنها نمونه ای از هزاران کاربرد این تکنولوژی می باشد و گروه ایده باران در حال بررسی ایده ها این حوزه و امکان سنجی اجرای آنها میباشد.

سخن نهایی

معمولا وقتی صحبت از فعالیت و کارآفرینی در زمینه تکنولوژی میشود یک مساله بسیار خودنمایی میکند و آن هم فاصله موجود میان ما و غول های فناوری است که رقابت را تقریبا غیرممکن می کند.

اما این بار قضیه فرق میکند بلاکچین هنوز در ابتدای راه است و این یک فرصت طلایی است تا سریع تر وارد این مسیر شد و سهمی از این بازار میلیارد دلاری داشت.

ویژگی فوق العاده تکنولوژی بلاکچین که در واقع قابلیت تمرکز زدایی است، امکان ایجاد کسب و کارهای غیر متمرکز را فراهم میکند و این فرصت ایجاد میشود که کسب و کارهای غیر متمرکز در این بستر بدون در نظر گرفتن محدودیت مکانی شکل بگیرند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

9 دیدگاه در “بلاکچین چیست و چگونه کار می کند؟

باسلام لطفا در مورد بلاکچین ویدئوهای بیشتری منتشر کنید

باتشکر

به نظر شما اگر یک بلاکچین ملی ارائه شود استقبال میشود؟

نه کسی به بلاکچین و ارز دیجیتال ملی اعتماد نمیکنه

بلاکچین یا بلاک چین مساله این است؟!

جالب بود من در زمینه کاربرد بلاکچین در املاک تحقیق میکنم و از این مطلب شما استفاده کردم

راجع به مزیت بلاکچین در دور زدن تحریم ها هم بنویسید

ممنون ویدئوهای بیشتری راجع به بلاکچین بزارید

ذخیره سازی اطلاعات در بلاکچین pos دقیقا چطوریه؟ برای یک ارائه میخواستم

ویدئوی بهتری برای معرفی بلاکچین دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *