چرا از بلاکچین استفاده کنیم؟

همانطور که مفاهیم این ابتکار درک شده است، یک تردید خاص در سراسر تکنولوژی بلاکچین به وجود آمده است.

این احتمالا به دلیل راحتی بیش از حد در تصور استفاده، از موارد سطح بالا است.اما،این تکنولوژی نیز به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفته است به طوری که میلیون ها دلار صرف تحقیق در زمینه فن آوری بلاکچین در چند سال گذشته شده است و  تست های متعددی برای تشخیص اینکه فن آوری بلاکچین مناسب سناریوهای مختلف باشد، انجام شده است.تکنولوژی بلاکچین ابزار جدیدی برای احراز هویت و مجوز در دنیای دیجیتال ارائه می دهد که مانع نیاز مدیران متمرکز(در حال کنترل یک فعالیت یا سازمان) به افزار(برنامه) های اضافی می شود .در نتیجه، ایجاد روابط دیجیتال جدید را قادر می سازد.

با رسمی سازی و تضمین روابط دیجیتال جدید،انقلاب بلاکچین ستون اصلی یک لایه از اینترنت را برای معاملات و تعاملات ارزشمند ایجاد میکند که اغلب با نام “اینترنت ارزش” شناخته میشود و به عنوان مخالف مفهوم “اینترنت اطلاعات” در نظر گرفته میشود که از حساب های کاربر-سرور(client-server:مدل “کاربر-سرور” یک ساختار برنامه توزیع شده است که پارتیشن وظایف و یا بار کاری بین ارائه دهندگان یک منبع یا سرویس، به نام سرور ها و درخواست های سرویس دهنده، به نام کاربران است.سرور میزبان یک یا چند برنامه سرور را اجرا می کند که منابع خود را با کاربران به اشتراک می گذارند.) و پایگاه های کپی کارشناسی شده که ما برای بیش از 20 سال گذشته استفاده کرده ایم بهره می برد(به عبارت ساده، “اینترنت ارزش” به یک فضای آنلاین اشاره دارد که در آن افراد می توانند فورا ارزش ها را بین یکدیگر را انتقال دهند، نیاز به واسطه را نادیده بگیرند و تمام هزینه های شخص ثالث را حذف می کنند.در تئوری هر چیزی که ارزش پولی یا اجتماعی دارد، می تواند بین طرفین، از جمله ارز، سهام و حتی رای گیری در انتخابات منتقل شود.).

اما، با تمام بحث ها در مورد ساخت ستون دیجیتالی یک لایه جدید معاملات در اینترنت، گاهی اوقات بلاکچین ها، کلید های رمزنگاری خصوصی و رمزنگاری ارز به طور ساده راه مناسبی نیست.

گروههای زیادی فلوچارت هایی را برای کمک به یک شخص یا نهاد ایجاد کرده اند تا به تصمیم گیری در انتخاب میان بلاکچین یا، پایگاه داده اصلی (کاربر-سرور) کمک کنند.(باید بدانید که یک پایگاه داده متمرکز (گاهی اوقات CDB) پایگاه داده ای است که در یک محل قرار گرفته، ذخیره و نگهداری می شود. این مکان اغلب یک رایانه مرکزی یا سیستم پایگاه داده است، به عنوان مثال یک پردازنده دسکتاپ یا سرور یا رایانه اصلی.تفاوت عمده بین یک بلاکچین و پایگاه داده این است که بلاکچین یک پایگاه اطلاعاتی غیر متمرکز حاوی سوابق معاملات رمزنگاری ارزی است. علاوه بر این، هیچ فردی برای اداره پایگاه داده بلاکچین وجود ندارد.) تقسیم بندی از آنچه قبلا انجام شده است، زیر بیان شده است:

آیا اطلاعات با یک تاریخ حسابرسی شده است؟

کاغذ ممکن است به علت پیچیدگی مهر و موم فیزیکی یا ظاهرش، دشوار باشد. مانند چیزی که در سنگ حک می شود، اسناد کاغذی پایداری خاصی دارند.

اما اگر داده ها در حال تغییرات پی درپی باشند، اگر معاملات بصورت مرتب و غالبا رخ دهد، پس کاغذ به عنوان یک رسانه ممکن است قادر به حفظ سیستم ثبت نباشد.البته ورود داده های دستی نیز دارای محدودیت های انسانی است.

بنابراین، اگر داده ها و تاریخ آن برای روابط دیجیتالی که در ایجاد آنها نقش دارند، اهمیت داشته باشند، سپس بلاکچین ها گنجایش متغییری را ارائه میدهد، با ایجاد این امکان برای بسیاری از گروهها که ورودی های جدیدی را در یک سیستم ثبت(که ان نیز توسط بسیاری از نگهدارنده ها کنترل میشود)، درست کنند.

ایا داده ها باید توسط یک مقام مرکزی کنترل شوند؟ایا اصلا میتوان انها را کنترل کرد؟

دلایل بسیاری برای اینکه چرا شخص ثالث باید کنترل برخی از احراز هویت ها و مجوز ها را داشته باشد، وجود دارد.مواقعی هست که دسترسی و کنترل شخص ثالث کاملا به جا و مطلوب باشد.اگر حفظ حریم شخصی داده ها مهمترین نکته است، راه هایی برای محافظت از داده ها حتی بدون اتصال به شبکه وجود دارد.

اما اگر زیرساخت IT فعلی با حساب های کاربری و ورود-خروج ها برای امنیت هویت دیجیتال کافی نیست،ممکن است این مشکل با تکنولوژی بلاکچین حل شود.

همانطور که ساتوشی ناکاموتو در کارهای بدوی خود نوشت:”Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System(بیتکوین:یک سیستم نقدی همتا به همتا)”:”بازرگانان باید مراقب مشتریان خود باشند و اطلاعات بیشتری را در اختیار آنها قرار دهند که در غیر این صورت به انها نیاز پیدا خواهند کرد. درصد مشخصی از کلاهبرداری به عنوان اجتناب ناپذیر پذیرفته شده است. ”

رمزنگاری کلید خصوصی، انجام پذیری معاملات را فراهم میکند که نیازی به سیستم های متمرکز و حساب های دقیق برای ایجاد روابط دیجیتال نیست. اگر این پایگاه داده نیاز به میلیون ها دلار برای تضمین تراکنش های مالی سبک وزن داشته باشد، در این صورت احتمال اینکه بلاکچین ها راه حل این مشکل باشند وجود دارد.

آیا سرعت معامله مهم ترین فاکتور مورد توجه است؟

آیا این پایگاه داده نیاز به انجام معاملات میلی ثانیه با عملکرد بالا (بهتر، سریعتر یا کارآمدتر از دیگران) دارد؟

اگر معاملات میلی ثانیه با عملکرد بالا مورد نیاز هستند، بهتر است به یک سیستم متمرکز مدل سنتی چسبید. بلاکچین ها به عنوان پایگاه داده ها آهسته هستند و هزینه ذخیره سازی داده ها – پردازش (یا “استخراج”) هر بلوک زنجیره ای کم نیست. سیستم های اطلاعات متمرکز بر اساس مدل کاربر-سرور سریع تر و ارزان تراند … البته فعلا!

به طور خلاصه، در حالی که ما هنوز محدودیت های کامل و امکانات بلاکچین را نمی دانیم، می توانیم حداقل بگوییم که موارد استفاده ای که از بازرسی گذر کرده اند همه به مدیریت و حفظ روابط دیجیتال به عنوان بخشی از سیستم ثبت مربوط اند.

گرافیست: محمد علی زر
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *